Mandaty w zimę. Ile można zapłacić za nieodśnieżony samochód?
Zima trwa w najlepsze. Bywa, że opady ściegu utrudniają nam życie. Zmorą kierowców są śliskie, nieprzygotowane do jazdy ulice, piesi zaś narzekają na nieodśnieżone chodniki. Niewinny śnieg może także sporo nas kosztować, kiedy zapomnimy się go pozbyć. Śnieg, który zalega na aucie, stwarza zagrożenie na drodze. Według aktualnego taryfikatora mandat za nieodśnieżony samochód wynosi do 3000 zł, a do tego można otrzymać 12 punktów karnych.
Czytaj także: Monika Horna-Cieślak, Rzecznik Praw Dziecka, zapowiada utworzenie grup badawczych przy urzędzie
Za nieodśnieżony chodnik przed domem, dach i wiszące sople lodu można otrzymać mandat. Komendant straży miejskiej w Zgierzu Dariusz Bereżewski przypomina, że chodnik położony wzdłuż posesji musi umożliwiać pieszym bezpieczne przejście.
Właściciele nieruchomości, zarządcy nieruchomości mają obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodników bezpośrednio przyległych do tych nieruchomości. Jeżeli właściciel nie dopełnił tego obowiązku to może otrzymać karę grzywny do 500 zł w postępowaniu mandatowym. Dzisiaj mieliśmy sporą ilość interwencji i te interwencje cały czas do nas napływają. W pierwszej kolejności oczywiście są rozpatrywane te, które napływają od mieszkańców. Patrol otrzymuje konkretne wskazanie, że na przykład w tym dniu tych godzinach ma sprawdzić dany rejon miasta właśnie pod kątem odśnieżenia chodników.
W postępowaniu przed sądem rejonowym grzywna może urosnąć nawet do 5 tysięcy złotych. Osoba, która ucierpiała z powodu urazu przed nieodśnieżonym domem może od jego właściciela żądać odszkodowania i wszcząć postępowanie cywilne.
Minionej doby do ambulatorium chirurgiczno- ortopedycznego wojewódzkiej stacji ratownictwa Medycznego w Łodzi przy ulicy Sienkiewicza zgłosiło się 30 osób z obrażeniami ciała. Zespoły ratownictwa medycznego udzieliły natomiast pomocy 18 osobom, które doznały urazów w wyniku upadku. Pamiętajmy, że upadek na oblodzonym chodniku w przypadku osób starszych może skończyć się poważnym urazem i myślę tutaj, chociażby o złamaniu szyjki kości udowej, co może prowadzić do kalectwa w przypadku zwłaszcza osób starszych. W mroźne dni osobom starszym sugeruje pozostanie w domu – informuje rzecznik prasowy wojewódzkiej stacji ratownictwa Medycznego w Łodzi Adam Stępka.