Makatki – tradycyjna dekoracja Bożego Narodzenia
Makatki to kwadratowe kawałki płótna bawełnianego lub lnianego, na których widniały rysunki, sentencje i przysłowia. Najpopularniejsze były niebiesko- białe wyszywane ściegiem sznureczkowym, które przywędrowały do Polski z zachodu.
– Makatki były popularne w Holandii i w Niemczech. Rękodzielnicy niemieccy je przywieźli do Łodzi, przejęli je fabrykanci, a następnie robotnicy. Największy okres popularności makatek to były lata 60., wtedy można było kupić takie wzorniki na targach, jarmarkach – wyjaśnia Joanna Fijoł z Działu Przemysłu Włókienniczego Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Najczęściej makatki wsiały w kuchni. Część z nich nawiązywała do wody, której przed laty w Łodzi brakowało.
– Promowały picie wody, ale również higienę – takie hasła jak “Czysta woda zdrowia doda”, “Kto się myje, długo żyje”. Łodzianie z bardzo dużym szacunkiem zawsze odnosili się do wody, której brakowało. Pito ją z płytkich studni, które często wysychały, kierowano wodę przede wszystkim do fabryk na produkcję włókienniczą – mówi rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Miłosz Wika.
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi posiada w swoich zbiorach posiada około 70 makatek. Część z nich pochodzi jeszcze z czasów dwudziestolecia międzywojennego.