Ogólnopolska konferencja naukowa „Łódź w literaturze, publicystyce i badaniach literackich” na UŁ
Z okazji 600. rocznicy nadania Łodzi praw miejskich Zakład Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Uniwersytetu Łódzkiego zorganizował ogólnopolską konferencję naukową „Łódź w literaturze, publicystyce i badaniach literackich”.
Czytaj także: UNIC 2.0 – na UŁ rozpoczęła się konferencja „Towards a joint vision 2040”
Konferencja jest okazją do refleksji na temat osobliwości i cech charakterystycznych Łodzi w literaturze pięknej, w wypowiedziach publicystów, w pracach historycznoliterackich i w kulturze.
– Będę mówiła o Ludwiku Stolarzewiczu. To jest taka postać działacza społecznego z międzywojnia, ale autora pierwszej monografii łódzkiej. W 1935 roku wydał taki szkic krytyczny i antologii łódzkich tekstów. Wydaje mi się, że każdy, kto zaczyna zajmowanie się Łodzią, sięga najpierw do Stolarzewicza. To będzie przyświecało nam tutaj – że pokazujemy coś, o czym wydaje nam się, że wiemy, a jednak może być ciekawe, bo związane z Łodzią. Liczę na bardzo wiele takich pozytywnych zaskoczeń – mówi Karolina Kołodziej, kierowniczka naukowa konferencji „Łódź w literaturze, publicystyce i badaniach literackich”.
Uczestnicy konferencji rozmawiali o postaci lodzermenscha, która – według Kamila Śmiechowskiego z Instytutu Historii – w XIX-wiecznej prasie miała negatywny charakter.
Posłuchaj:
W konferencji „Łódź w literaturze, publicystyce i badaniach literackich” uczestniczą pracownicy naukowi, doktoranci i studenci z takich kierunków jak literaturoznawstwo, dziennikarstwo, językoznawstwo, kulturoznawstwo, bibliotekoznawstwo, historia, a także wszyscy zainteresowani tematyką Łodzi.
Konferencja potrwa do środy (6 grudnia), w czwartek (7 grudnia) odbędzie się debata oksfordzka, a w piątek (8 grudnia) warsztaty dla szkół, pozwalające przybliżyć młodzieży językowe i literackie tajemnice miasta.