UNIC 2.0 – na UŁ rozpoczęła się konferencja „Towards a joint vision 2040”
Konferencja inaugurująca drugą fazę współpracy sojuszu (European University of Cities in Post-Industrial Transition – Europejski Uniwersytet Miast w Transformacji Postindustrialnej) potrwa do wtorku (5 grudnia).
Czytaj także: Tymczasowy areszt dla 21-latka, który zabił swoją babcię
Tytuł konferencji „Towards a joint vision 2040” nawiązuje do wspólnych ambitnych planów sojuszu w długoterminowej perspektywie. Zebranych gości przywitał prof. Łukasz Bogucki prorektor ds. współpracy z zagranicą.
Jednym z celów tej konferencji inauguracyjnej jest zastanowienie się nad wizją UNIC w odległej przyszłości, być może tak odległej jak rok 2040. Tak naprawdę tworzymy UNIC nie dla siebie, ale dla studentów, którzy jeszcze chodzą do szkoły i dla rektorów, którzy teraz pracują nad doktoratami. Granice UNIC tkwią w naszych głowach, w sztywnych strukturach narzuconych przez nasze organy zarządzające, w ograniczeniach budżetowych, być może w zaangażowaniu naszych miast i wydziałów. Tego, czego potrzeba – zaangażowania, inicjatywy, wyobraźni, wiedzy zawodowej – wszyscy mamy pod dostatkiem.
Okazja do spotkania i rozmowy
Na konferencji spotkali się liderzy uczelni, koordynatorzy pakietów zadań oraz osoby w nie zaangażowane, osoby reprezentujące priorytetowe linie tematyczne w UNIC, jak również studenci ambasadorzy UNIC. Okazję do spotkania mają także profesjonaliści z różnych obszarów wdrażających ambitne działania partnerstwa w ramach różnorakich projektów, wspierających pracowników akademickich wiedzą i doświadczeniem: eksperci ds. projektów, mobilności, współpracy zagranicznej, różnorodności, zrównoważonego rozwoju, włączenia społecznego.
Z dumą i radością otwieram konferencję inauguracyjną, dającą początek czterech lat bardzo ścisłej współpracy pomiędzy naszymi dziesięcioma uniwersytetami. To faza druga, ale w żadnym wypadku nie końcowa. Planowanie na następne dwie dekady obarczone jest znacznym marginesem błędu, ale sam fakt, że istnieje wizja na rok 2040 pokazuje, że UNIC przetrwa nawet wtedy, gdy zakończy się wsparcie Komisji Europejskiej.
Rektorzy polskich uczelni są zgodni, że inicjatywa Uniwersytetów Europejskich otworzyła drzwi do Europy i dla Europy. Właśnie uruchomiliśmy program mobilności badawczej dla łódzkich naukowców na wyjazdy do uczelni partnerskich UNIC. Jesteśmy głęboko przekonani, że to wzmocni naszą pozycję międzynarodową i ułatwia dalszą ekspansję. UNIC to duch różnorodności i równości, w którym każdy czuje się jak w domu, niezależnie od tego, jak daleko ten dom jest – mówiła prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego.
Plany sojuszu na najbliższe lata to rozwijanie różnych form innowacyjnej edukacji, wsparcie nauczycieli akademickich w rozwijaniu narzędzi i warsztatu dydaktycznego, mobilność – także wirtualna oraz tworzenie wspólnych formatów edukacyjnych, takich jak np. programy podwójnego dyplomowania, czy mikropoświadczenia (potwierdzenia wyników w nauce osiągniętych w ramach krótkiego doświadczenia edukacyjnego, np. kursu lub szkolenia).