Hanna Gill-Piątek o programie Rapid: Doszło do konfliktu interesów
Według Hanny Gill-Piątek o rozdysponowaniu pieniędzy decydują osoby związane obecnie lub w przeszłości z urzędem marszałkowskim. Instytucją dzieląca unijne fundusze dedykowane dla przedsiębiorców w Łódzkiem jest Centrum Obsługi Przedsiębiorcy. W 2016 r. pojawił się pośrednik – Łódzki Dom Biznesu, spółka z ograniczona odpowiedzialnością.
W 2019 roku, po objęciu władzy w regionie przez Grzegorza Schreibera, Łódzki Dom Biznesu dostaje z COP blisko 10 mln zł (9 mln 917 tys.) na realizacje programu Rapid, który w założeniu miał pomagać innowacyjnym start-upom. Rapid prowadził w sumie 10 naborów wniosków na dotacje.
Czytaj także: Czternaście nowych minibusów wzbogaci flotę Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej
Według Hanny Gill-Piątek, pośrednictwo Łódzkiego Domu Biznesu ma poważne konsekwencje, a informacje o realizacjach programu Rapid są publikowane wybiórczo. Jednak z tych szczątkowych informacji po zestawieniu z Krajowego Rejestru Sądowego wynika, że za pośrednictwem Łódzkiego Domu Biznesu pieniądze trafiły do firm należących do ludzi z drużyny marszałka Schreibera.
– Pieniądze, które były wydawane przez Centrum Obsługi Przedsiębiorcy – dotacje wędrowały do Łódzkiego Domu Biznesu. Ten program Rapid polegał na tym, że miały być to konkursy i granty udzielane małym firmom, które działały mniej niż 24 miesiące. Te firmy miały dostawać takie granty w konkursach. Na stronie Łódzkiego Domu Biznesu w 10 naborach programu Rapid i Rapid 2 próżno w ogóle szukać list tych firm – powiedziała Hanna Gill-Piątek.
Hanna Gill-Piątek oceniła, że urzędnicy urzędu marszałkowskiego stali się beneficjami rozdysponowanych przez ten urząd pieniędzy. Według kandydatki na radną Sejmiku Województwa Łódzkiego doszło do konfliktu interesów i należy powołać do działania specjalną komisję radnych. – Dla dokładnego rozpatrzenia i zaudytowania pieniędzy, które były wydawana w programie Rapid i Rapid 2. Chodzi o każdą złotówkę, która z tej 10 milionowej sprawie dotacji z Centrum Obsługi Przedsiębiorcy trafiła do Łódzkiego Domu Biznesu. To musi być wyjaśnione, bo to były pieniądze dla przedsiębiorców w województwie łódzkim.
Posłuchaj całej konferencji:
Na konferencji prasowej Hanna Gil-Piątek przekazała również swoje pozostałe zobowiązania, których zamierza dotrzymać, jeśli zostanie radną Sejmiku Województwa Łódzkiego. To m.in. audyt wszystkich działań urzędu marszałkowskiego i podległych mu instytucji w zakresie dysponowania funduszami unijnymi.
Komentowane 1
Pan Niesiołowski to ten, co sprawy załatwiał za miskę żurku i usługi pań lekkich obyczajów? A Pani Gil ma jakiś program, bo jakoś miejsca w żadnej partii zagrzać nie może . Dobrali się.