Dwoje społeczników stworzyło Ceramiczny Szlak Pamięci Ulicy Nawrot
Ceramiczny Szlak Pamięci Ulicy Nawrot to oddolna, społeczna inicjatywa, która ma na celu zaprezentowanie miejsca, gdzie historia, tożsamość i sztuka spotykają się, by inspirować do odkrywania dziedzictwa tej środmiejskiej ulicy – mówi Maria Nowakowska łódzka artystka, autorka ręcznie wykonanych ozdobnych płytek ceramicznych.
– Powodem naszego dzisiejszego spotkania jest odsłonięcie pierwszej stacji szlaku ceramicznego ulicy Nawrot, który jest naszym wspólnym projektem pomiędzy mną, czyli Marią od detalu i Marcinem Nawrot Ending Story. Ta realizacja kafli ceramicznych upamiętnia ważne postaci dla kamienicy pod numerem Nawrot 2, powstała dzięki wsparciu Urzędu Miasta Łodzi w ramach małych grantów – tłumaczy Maria Nowakowska.
Posłuchaj:
Piekarze i bogaci kamienicznicy
Kafle ceramiczne ilustrują poszczególne historie związane z kamienicą, jeden z nich dotyczy właścicieli – rodziny Tyszerów odpowiada Marcin Nowicki społecznik, współautor projektu.
– To jest oryginalny znaczek graficzny, który był na drzwiach wejściowych od strony Piotrkowskiej 124. Monogram ET, czyli Engelbert-Tyszer, byli przede wszystkim na początku piekarzami zanim zostali bogatymi kamieniczkami. I też rodzina jest znana z tego, że w 1927 r. syn Bronisław został zamordowany w składzie fortepianów przez niejakiego Stanisława Łaniuchę. Także Engelbert-Tyszer Junior to był ostatni właściciel kamienicy, która po wojnie stała się kamienicą przejętą przez państwo, ponieważ Tyszerowie podpisali volkslistę – wyjaśnia Marcin Nowicki.
Posłuchaj:
Dzięki specjalnej tablicy z kodami QR każdy odwiedzający kamienicę będzie mógł poczytać o symbolice poszczególnych kafli. Ozdobne płytki ceramiczne znajdują się w prześwicie kamienicy przy ul. Nawrot 2.