Boże Narodzenie w Kościele Prawosławnym i innych obrządków wschodnich
Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, między innymi grekokatolicy i staroobrzędowcy obchodzą dziś święta Bożego Narodzenia.
Obchody tego dnia oraz wczorajszej wigilii są zbliżone do tych z Kościoła Rzymskokatolickiego i polskiej tradycji
– Śpiewamy kolędy, jest wigilia, w większości parafii nabożeństwa są nocne, wstawiamy choinki do domów. To są święta miłości i rodziny – wyjaśnia Prawosławny Biskup Łódzki i Poznański Atanazy
Trzydniowe święta poprzedza 40-dniowy post. Pierwszego dnia świętuje się narodzenie Jezusa w Betlejem. Drugiego czci się Matkę Bożą. Trzeciego dnia wspomina się świętego Stefana, pierwszego męczennika, który oddał życie za Chrystusa.
W Łodzi, przed południem, wierni zebrali się na liturgii w łódzkiej cerkwi pw. św. Wielkiej Księżnej Olgi, przy ul. Piramowicza.
Więcej: Święta Bożego Narodzenia w obrządku wschodnim
13-dniowa różnica w obchodach świąt Bożego Narodzenia przez chrześcijan wschodnich i zachodnich bierze się ze stosowania różnych kalendarzy: juliańskiego i gregoriańskiego.
Święta grekokatolików
Podobnie jak inne kościoły obrządku wschodniego, również grekokatolicy świętują dzisiaj Boże Narodzenie. Obchody uroczystości zarówno w wymiarze stricte religijnym, jak i rodzinnym nie różnią się od tych, które znamy z polskiej tradycji i kościoła rzymsko-katolickiego.
– W nocy zaczęliśmy Pasterkę, pobłogosławiliśmy chleb, który będziemy dzielić między wiernymi. Później była msza świąteczna, kolędowanie, kolacja świąteczna – mówi proboszcz łódzkiej parafii pw. Ofiarowania Pańskiego, ks. Vasyl Berkyta.
Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia poświęcony jest Matce Bożej. Fakt, że kościoły wschodnie obchodzą Boże Narodzenie kilkanaście dni później niż chrześcijanie w świecie zachodnim wynika z faktu, iż ci pierwsi wciąż stosują kalendarz juliański.
Jednak przed wiernymi kościoła greckokatolickiego spora zmiana w tej kwestii.
Posłuchaj:
Zatem zapewne kolejne Boże Narodzenie grekokatolicy będą obchodzić 25 grudnia.