Święta Bożego Narodzenia w obrządku wschodnim
Wyznawcy obrządków wschodnich, m.in. prawosławni i grekokatolicy świętują Boże Narodzenie oraz pozostałe święta w tzw. starym stylu wg kalendarza juliańskiego.
Jest on znacznie starszy od gregoriańskiego, z którego korzystają wierni Kościoła Katolickiego. Dlatego też święta w obrządku wschodnim przypadają 13 dni po katolickich obchodach Bożego Narodzenia.
Prosfora zamiast opłatka
Święta w obrządku wschodnim nie różnią się znacząco od katolickich. W domach przystraja się choinki, na stole podczas wieczerzy wigilijnej także znajduje się 12 postnych potraw i wolne miejsce dla nieoczekiwanego gościa. Po kolacji dzieci otrzymują prezenty. Wigilia w rodzinach prawosławnych rozpoczyna się od dzielenia się prosforą.
Odpowiednikiem katolickiej pasterki jest Całonocne Czuwanie w cerkwi. W świątyniach obrządku wschodniego nie znajdziemy szopki. W czasie świątecznych nabożeństw wystawiana jest ikona przedstawiająca narodziny Jezusa. Wierni adorują ją poprzez pocałowanie, przyklęknięcie lub dotknięcie.
Boże Narodzenie w Kościele Prawosławnym to czas zadumy i skupienia. Święta trwają trzy dni, nie licząc wieczoru wigilijnego, aby w ten sposób podkreślić udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia.
Po raz kolejny taka wigilia została zorganizowana w łódzkim Centrum Służby Rodzinie.
– Różnią się obrządkiem. Wierzymy w tę samą prawdę, że Bóg stał się człowiekiem, przyszedł na świat, oddał za nas życie. To są te same prawdy wiary. Potrawy są podobne i inne. Nie ma za to opłatka, który jest typowo polską tradycją – wyjaśnia dyrektor Centrum Służby Rodzinie ks. Arkadiusz Lechowski.
Świąteczne potrawy
W trakcie wigilii podano wiele świątecznych potraw, jak kapusta z grochem i z grzybami, sałatka śledziowa czy smażona ryba. Nie zabrakło również tradycyjnych, ukraińskich potraw.
Do wigilijnego stołu zasiedli głównie mieszkańcy Ukrainy, którzy znaleźli w Polsce schronienie uciekając przed wojną. W Łodzi prawosławne święta obchodzą setki wiernych.
Życzenia od prezydenta RP
Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia wiernych w obrządkach wschodnich złożył Andrzej Duda, prezydent RP wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Poniżej pełna treść życzeń od Pary Prezydenckiej.
Życzenia dla Wiernych
Kościoła prawosławnego,
Kościoła greckokatolickiego
i innych Kościołów wschodnich w Polsce
z okazji Świąt Bożego Narodzenia
oraz Nowego Roku
Dostojni Duchowni oraz Szanowni Wierni Kościoła prawosławnego,
Kościoła greckokatolickiego oraz innych Kościołów wschodnich w Polsce!
Drodzy Rodacy oraz Goście z Ukrainy i Białorusi!
Przyjmijcie Państwo najserdeczniejsze życzenia pełnych zdrowia i pokoju Świąt Narodzenia Pańskiego. Wszystkim pragniemy życzyć, aby w tym szczególnym czasie zagościła w Państwa sercach prawdziwa radość i nadzieja. Niech narodzenie Chrystusa w Betlejem przyniesie pokrzepienie i umocni więzi łączące Państwa rodziny, parafie i wspólnoty zakonne. Niech doda sił i pomaga w pokonywaniu wszelkich przeciwności. Życzymy Państwu, aby wspólne, tradycyjne przeżywanie tych Świąt wzmacniało wiarę w zwycięstwo dobra nad złem.
Wigilijne orędzie głosi pokój ludziom dobrej woli. Niech wypełnia się ono w całej Rzeczypospolitej, oraz za wschodnią granicą naszej Ojczyzny, przede wszystkim w Ukrainie. Niech Boże Dziecię błogosławi każdemu potrzebującemu, a także tym, którzy niosą pomoc ofiarom wojny.
Życzymy, aby w rozpoczynającym się nowym roku cieszyli się Państwo dobrym zdrowiem, rodzinną harmonią i spokojem. Niech przyniesie on Państwu pomyślną realizację wszystkich planów i zamierzeń, przezwyciężenie trudności oraz nadzieję na dobrą przyszłość.
Wartoprzeczytać
Błogosławionych Świąt!
Agata Kornhauser–Duda Andrzej Duda
Małżonka Prezydenta RP Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Czytaj także: Święto Trzech Króli. 6 stycznia obchodzimy jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt
Po raz kolejny taka wigilia została zorganizowana w łódzkim Centrum Służby Rodzinie.