Wyjazd na wakacje – na co zwrócić uwagę by był bezpieczny?
Bezpieczny wyjazd na wakacje z pewnością rozpoczyna się od dobrego planowania. Monika Trojanowska z jednego z biur podróży – mówi o przewadze stacjonarnych biur podróży nad wirtualnymi agencjami sprzedaży wakacji.
– Powinno zwracać się uwagę na konsultanta, który nas na te wakacje wysyła. Nie wysyłamy ludzi do hoteli niesprawdzonych, do hoteli, które budzą nasze wątpliwości. Jeżeli chcemy mieć pewność, że będziemy dobrze zaopiekowani, to wybierzmy stacjonarny punkt sprzedaży, wybierzmy człowieka, do którego zawsze możemy zadzwonić. W biurach stacjonarnych nie jesteście państwo numerem rejestracji, tylko osobą – radzi Monika Trojanowska.
Gdy już wiemy, dokąd jedziemy, powinniśmy zaplanować podróż. Warto zadbać, by nasz bagaż był dobrze spakowany się, bo niezabezpieczone rzeczy już w czasie jazdy samochodem mogą doprowadzić do tragedii – mówi komisarz Aneta Sobieraj z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
– Półtora litrowa butelka podczas zderzenia zaczyna ważyć około 60 kg, a smartfon może osiągnąć wagę nawet 10 kilogramów. Pozostawiona butelka pod nogami lub za fotelem kierowcy może podczas ostrego hamowania przesunąć się do przodu i nawet zablokować pedał hamulca. Dopilnujmy, aby w bagażniku znajdowały się trójkąt ostrzegawczy i gaśnica, a także, chociaż nie jest to obowiązkowe, apteczka – tłumaczy komisarz Aneta Sobieraj.
Ale przede wszystkim sprawdźmy stan techniczny samochodu. Trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu naszego mieszkania. Nieodzowne są systemy alarmowe, ale musimy pamiętać też o kilku dodatkowych aspektach.
– Pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi. Warto również zastosować zewnętrzny reflektor z czujnikiem ruchu, który może spłoszyć potencjalnego włamywacza. Jeśli mamy zaufanego sąsiada poprośmy, aby miał na oku nasze mieszkanie. Zabierze reklamy i ogłoszenia. Co bardzo ważne – wstrzymajmy się z publikowaniem zdjęć na mediach społecznościowych. Tymi wszystkimi pięknymi zdjęciami pochwalmy się po naszym powrocie i nie informujmy potencjalnego złodzieja o naszej nieobecności – dodaje komisarz Aneta Sobieraj.
Warto pamiętać o karcie EKUZ
Przed wyjazdem trzeba też uświadomić sobie, że na wakacjach możemy zachorować, czy ulec choćby drobnemu wypadkowi.
– Jeżeli będziemy urlop spędzać w krajach Unii Europejskiej warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Gwarantuje nam to, że nie poniesiemy kosztów związanych z leczeniem i będziemy traktowani tak samo, jak obywatel danego kraju – mówi Magdalena Góralczyk z łódzkiego NFZ.
Warto też wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Natomiast jeżeli na wyjazd nie zabierzemy ze sobą karty EKUZ, to…
– Powinniśmy zbierać wszystkie rachunki, które poniesione zostaną z naszym leczeniem, bo wówczas po powrocie do kraju możemy złożyć wniosek o zwrot poniesionych kosztów – dodaje Magdalena Góralczyk.
Na długo oczekiwanych wakacjach czyha na nas dodatkowe niebezpieczeństwo. Nadmiar słońca jest niebezpieczny bowiem dla naszej skóry.
– Absolutnie, bezwzględnie stosujemy kremy z filtrem i pamiętamy o nakryciu głowy. To, że nie nakrywamy głowy może doprowadzić np. do udaru dodaje Góralczyk.
Po tygodniu czy dwóch pozostaje już tylko wrócić bezpiecznie do domu, szkoły i pracy.