Archiwum Państwowe w Łodzi uczy
Archiwum Państwowe w Łodzi po raz drugi podjęło inicjatywę przedstawienia materiałów archiwalnych. Osoby, które interesują się genealogią oraz historią miasta mogą odnaleźć informacje o swoich przodkach oraz pogłębiać historyczną wiedzę o Łodzi.
Wydarzenie głównie skierowane było do drugiego i trzeciego pokolenia (dzieci i wnuków ocalałych). Warsztaty miały dwa etapy: część teoretyczną oraz praktyczną.
– W pierwszej części omówimy te zespoły, w których uczestnicy naszych warsztatów mogą próbować znaleźć informacje o swoich przodkach wyznania mojżeszowego. Natomiast w drugiej części będziemy próbować odczytywać zapis dołączony do rejestru mieszkańców z 1932 roku, a także odczytywać te zapisy już konkretnie z księgi ludności miasta Łodzi z lat 1903-1931. – informowała Anna Kaniewska, starszy kustosz archiwum w Łodzi.
Przygotowana jest specjalna prezentacja, na której pracownicy Archiwum będą pokazywać materiały archiwalne wraz z opisem. Będą tłumaczyć, jak należy do tych akt dotrzeć, z jakich baz danych korzystać. W drugiej części będą pokazane księgi m.in. Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi dot. spisu wyborców. Każdy będzie mógł odczytać informacje, pracując na kopiach, które były zapisane w jednej z części ewidencji ludności.
Mieszkańcy Łodzi mają nadzieję, że dzięki temu lepiej poznają historie swoich rodzin.
Posłuchaj:
Warsztaty w języku angielskim
Pierwsze dwa dni warsztatów prowadzone były w języku polskim. Dzisiaj (28 sierpnia) wiedzę przekazywano po angielsku.
– Są osoby spoza naszego kraju, które są zainteresowane właśnie tego typu warsztatami, więc wychodząc naprzeciw oczekiwaniom stwierdziliśmy, że taka formuła anglojęzyczna będzie też korzystna dla osób, które niekoniecznie żyją w naszym mieście, ale chcą się z historią naszego miasta zapoznać. – wyjaśniał Bartosz Górecki,dDyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi.
Uczestniczący w warsztatach mają nadzieję, że dzięki nim przekażą wiedzę następnym pokoleniom.
– Jestem zadowolona widząc, jak dbacie o wszystkie budynki i infrastrukturę. Przed wieloma laty było z tym naprawdę bardzo źle. A teraz widać rozwój i to nie tylko tej części żydowskiej, ale całego miasta. Bardzo mnie to cieszy i myślę, że moja mama również by to doceniła. – mówiła jedna z uczestniczek.
– To jest nasza odpowiedzialność, by uczyć się jak najwięcej możemy o tej historii, o przodkach, którzy byli w niewoli i udokumentowanie tego, by było to dostępne dla następnych naszych pokoleń. – dodał inny z uczestników.
Warsztaty zorganizowano we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Prowadzone były w siedzibie Archiwum Państwowego, przy pl. Wolności 1.