Alkohol zabija
Na jednego Polaka przypada około 10 litrów 100-procentowego alkoholu rocznie. Jest to wynik o 3 litry wyższy niż jeszcze 20 lat temu. Prof. Wojciech Hanke z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, stwierdza, że jednym z powodów jest to, że alkohol jest relatywnie tani i dostępny w małych buteleczkach.
– U nas jest tradycja picia piwa i szczególnie wódki w tzw. małpkach, czyli małych buteleczkach. Dlaczego? Jest ją łatwiej wyrzucić do kosza, łatwiej jest otworzyć, przenieść do pracy. Nie oszukujmy się, niektórzy wychodzą niby na kawę, a wracają z kawą i małpką – dodaje.
Potrzebna edukacja
Alkohol zabija coraz więcej osób. Żeby poprawić statystyki, konieczna jest przede wszystkim edukacja. – Trzeba pokazywać i propagować inne sposoby radzenia sobie ze stresem, którego w dzisiejszych czasach mamy bardzo dużo. Dzisiaj coraz mocniej panuje taki sposób picia do odcięcia. No taki całkowity reset – mówi Mirosław Świech prezes Stowarzyszenia Pałacyk w Piotrkowie Trybunalskim oraz terapeuta uzależnień.
Alkoholizm widać we wszystkich grupach społecznych. – Jest taki mit alkoholika, kogoś, kto stoi pod sklepem, jest bezrobotny i często doświadcza bezdomności. Dużą grupę stanowią osoby, które całkiem sobie radzą jeszcze w życiu, w życiu zawodowym, rodzinnym, mają dom, mają pracę i to na wysokich stanowiskach – dodaje.
Łodzianie przyznali, że zauważają wzrost spożycia alkoholu przez mieszkańców.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Paweł Lewek z Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zaznacza, że uzależnienie może wytworzyć się bardzo szybko. Kiedy zwrócić szczególną uwagę? Na pewno, jeżeli ten alkohol towarzyszy nam codziennie, jeżeli spożywamy go sami, jeżeli alkohol utrudnia nam funkcjonowanie w codziennym życiu, kiedy zaczynamy prowadzić pod wpływem alkoholu, zaczynamy zawalać obowiązki codzienne – tłumaczy.
Tylko w 2019 roku sprzedano w Polsce około miliarda 200 milionów sztuk „małpek”. Picie alkoholu prowadzi do wielu chorób m.in. układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, zawału serca czy udaru mózgu.