Stan polskich drzew – zjazd dendrologów w Zgierzu
W Zgierzu zorganizowano zjazd dendrologów. Tematem spotkania był stan polskich drzew. Jak mówi Marek Kubacki, dendrolog, największym zagrożeniem drzew są zmiany klimatu. – Są narażone na wszelkie zmiany klimatyczne, które teraz występują. Drzewa jednak lepiej sobie radzą niż drobniejsze nasadzenia czy trawniki – dodaje.
Okazuje się, że szczególnie narażone są drzewa znajdujące się na terenie centralnej Polski. – Specyfiką centralnego położenia jest to, że jest zdecydowanie mniej opadów niż w innych rejonach Polski. Na północy mamy wpływ morza, nawet Atlantyku. Na południu jest zdecydowanie więcej opadów. W Łódzkiem często deszcz nie pada przez dłuższy czas – podkreśla specjalista.
Jak pomóc drzewom?
Zdaniem Mirosławy Pawłowskiej-Nowak, dendrologa, istnieją sposoby, aby pomóc drzewom. Najważniejsze są korzenie. – Trzeba stworzyć, jak najlepsze warunki do rozwoju. Dla drzewa kluczowy jest system korzeniowy. Oczywiście, w zależności od gatunku, ale bardzo wiele gatunków jest takich, które znoszą cięcia w koronach. Trudniej zniszczyć drzewo poprzez cięcia, za wyjątkiem sytuacji, kiedy się całkiem zniszczy korony. Natomiast bardzo łatwo jest zniszczyć drzewa, prowadząc roboty ziemne w granicach jego systemu korzeniowego i uszkadzając ten system. Przez to drzewo straci możliwość pobierania wody, powietrza, substancji pokarmowych. Ponadto tą drogą najłatwiej wnikają wszelkie patogeny. Grzyby, które w dłuższym okresie to drzewa niszczą – tłumaczy.
Niezwykle niebezpieczne dla drzew są również betonowe nawierzchnie wokół nich. Warto również sadzić nowe drzewa, ale trzeba robić to z głową. Należy również pamiętać, aby dbać o drzewa wokół nas.