83. rocznica rozstrzelania sieradzkich zakładników – harcerze pamiętają
Harcerze z Hufca ZHP Sieradz upamiętnili 83. rocznicę rozstrzelania sieradzkich zakładników. Przygotowali film z opowieścią o bohaterach, którzy są patronami ich organizacji.
Młodzi sieradzanie przybliżyli sylwetki pomordowanych oraz okoliczności ich śmierci 14 listopada 1939 roku. Poznano je, między innymi dzięki relacji miejscowego rolnika, który moment egzekucji widział z okna swojego domu.
Tragiczna historia
Wcześniej w więzieniu osadzono księży, nauczycieli i pracowników administracji państwowej. Spośród sieradzkiej elity wybrano 20 osób, które przez sąd kapturowy zostały skazane na śmierć. Ofiary niemieckiego mordu budowały miasto.
W latach 1918-1921 walczyły o niepodległość kraju. Egzekucja miała zastraszyć mieszkańców Sieradza, by nie sprzeciwiali się niemieckiemu okupantowi.
W 1945 roku dokonano ekshumacji rozstrzelanych i pochowano ich na Starym Cmentarzu. W pogrzebie uczestniczyły tysiące sieradzan.
Harcerze przy produkcji filmu korzystali z opracowań regionalisty Jana Pietrzaka oraz pierwszego prezydenta Sieradza Józefa Szubzdy.