Dotacje na panele fotowoltaiczne | Jestem Eko
W magazynie Jestem Eko rozmawiamy o coraz bardziej popularnej fotowoltaice, pożyczkach i wspomaganiu tych inwestycji. Gościem Agaty Zielińskiej jest Małgorzata Skupińska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Agata Zielińska: Jak wygląda zainteresowanie dofinansowaniami do fotowoltaiki?
Małgorzata Skupińska: Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie tym tematem, dużo wniosków wypływa w tym zakresie dlatego, że pożyczka jest preferencyjna, rynek też się bardzo zmienia. Panele są coraz lepsze w stosunku do poprzednich lat i ich cena jest niższa, są bardzie dostępnę, plus – nasza pożyczka preferencyjna częściowo umarzana – też jest zachętą żeby taką inwestycję zrealizować.
Agata Zielińska: Widać, że jest to popularne ponieważ wokół widać coraz więcej ekranów fotowoltaicznych
Małgorzata Skupińska: Zainteresowanie naprawdę wzrasta i to zarówno wśród instytucji publicznych, przedsiębiorców, ale również osób fizycznych. Korzystają one z dofinansowania dzięki temu, że funkcjonuje program Mój prąd oraz Czyste powietrze, gdzie od 15 maja można też uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę.
Agata Zielińska: Co zyskujemy dzięki ekranom fotowoltaicznym?
Małgorzata Skupińska: Produkują one prąd, który może służyć do ogrzewania wody – jeżeli ogrzewamy ją za pomocą prądu. Natomiast najwięcej obserwujemy instalacji, które mają charakter prosumencki, czyli produkujemy energię elektryczną, zużywamy ją na własne potrzeby, natomiast nadwyżkę wyprodukowaną przez nas oddajemy do sieci, która jest swego rodzaju magazynem energii. Prosument może w ciągu 365 dni wykorzystać wyprodukowano energię w proporcji 80 albo 70%, w zależności od mocy paneli. Więc produkujemy prąd na własne potrzeby, magazynujemy go w sieci i w ciągu danego okresu rozliczeniowego możemy go wykorzystać. Mamy takie instalacje – latarnie hybrydowe, autonomiczne oświetlenie, które wykorzystuje energię odnawialną. Może być ona produkowana za pomocą paneli, często też instalacja jest połączona z jakimś małym wiatrakiem. Tam gdzie nie ma możliwości podłączyć oświetlenia do sieci elektroenergetycznej można wykorzystać właśnie taki sposób oświetlenia. Natomiast same panele fotowoltaiczne są najczęściej montowane na dachach budynków, albo na gruncie, na konstrukcja wspornych.
Agata Zielińska: Ile pieniędzy możemy otrzymać w dofinansowaniu?
Małgorzata Skupińska: W zależności od od tego jaki podmiot ubiega się o dofinansowanie możemy zaoferować preferencyjną pożyczkę, która po pierwsze jest udzielana bez żadnych opłat i prowizji, jest nisko procentowa – to oprocentowanie rzędu 1,5%. Także może być umorzona od 15 nawet do 55%. Taką pożyczkę właśnie oferujemy przedsiębiorcom. Za to Instytucjom publicznym możemy możemy zaproponować dotacje na instalacje fotowoltaiczne
Nazwa | Plik | Autor |
Dofinansowanie na fotowoltaikę | audio (m4a) audio (oga) |
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |