Zjazd Filmoznawców i Medioznawców po raz pierwszy na łódzkiej uczelni
Ponad 200 znawców kina i mediów bierze udział w III ogólnopolskim Zjeździe Filmoznawców i Medioznawców, który po raz pierwszy odbywa się na Uniwersytecie Łódzkim.Zaplanowano m.in. osiem paneli tematycznych, wykłady mistrzowskie, spacer szlakiem Łodzi filmowej oraz projekcję zrekonstruowanego cyfrowo filmu “Córka generała Pankratowa” z 1934 roku.
– To jest właściwie taki kongres, którego zadaniem jest zgromadzenie wszystkich badaczy filmu i mediów oraz objęcie dyskusją jak największej liczby tematów. Od takich trzymających się ziemi kwestii dotyczących np. prawnego wykorzystania filmu albo zagadnień produkcji filmowej aż po znacznie bardziej ulotne zagadnienia cyberkultury, posthumanizmu – powiedział prof. Piotr Sitarski z Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego.
Posłuchaj całej rozmowy w Kinosferze: kliknij
Zjazd wpisuje się także w obchody 60-lecia Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej w łódzkiej uczelni. – Została założona w 1959 roku przez prof. Bolesława Lewickiego jako Zakład Wiedzy o Filmie. To pierwsza akademicka placówka w Polsce i jedna z najstarszych na świecie. Łódź ma tradycje nie tylko filmowe, ale też tradycje w badaniu filmów – dodał prof. Sitarski.
III Zjazd Filmoznawców i Medioznawców potrwa do środy (19 czerwca). Ogólnopolskie spotkania filmoznawców i medioznawców odbywają się co trzy lata.
WIĘCEJ INFORMACJIOKULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZKALENDARZ WYDARZEŃ. |