Piątek, 6 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Dźwięk i obraz – amerykańskie pejzaże. Koncert symfoniczny w Filharmonii Łódzkiej
Dzięki współpracy Filharmonii Łódzkiej z dyrygentem Mariuszem Smolijem i firmą Westwater łódzkiej publiczności zaprezentowane zostaną symfoniczne fotochoreografie. Niecodzienne projekcje towarzyszyć będą utworom amerykańskich kompozytorów: Leonarda Bernsteina, Ferde Grof i Aarona Coplanda, oraz słynnemu Mahlerowskiemu Adagietto z V Symfonii cis-moll.
Wykonawcy: Mariusz Smolij – dyrygent, Nicholas Bardonnay – autor projekcji, Westwater Photochorography, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej.
Program: L. Bernstein – Divertimento for Orchestra, F. Grof – Grand Canyon Suite, G. Mahler – Adagietto z V Symfonii cis-moll, A. Copland – Cztery epizody taneczne z baletu Rodeo.
Wydarzenie odbędzie się w piątek 6 kwietnia o godz. 19:00 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina przy ul. Narutowicza 20/22.
Wystawa Atak na Pałac Zimowy pokaże wszystkie odkryte dotąd w archiwach zapisy inscenizacji Jewreinowa (to m.in. film oraz 63 fotografie). Uzupełnieniem materiałów historycznych będzie prezentacja dziewięciu prac przygotowanych przez sześciu współczesnych artystów.
W 2017 roku minęła setna rocznica wybuchu Rewolucji październikowej. Z tej okazji projekt Atak na Pałac Zimowy poświęcony został fotografii, która jak żadna inna stała się symbolem rewolucji. Fotografia ta nie przedstawia jednak historycznego wydarzenia, ale jego zainscenizowaną rekreację.
ProjektAtak na Pałac Zimowypoświęcony został fotografii, która jak żadna inna stała się symbolem rewolucji. Fotografia ta nie przedstawia jednak historycznego wydarzenia, ale jego zainscenizowaną rekonstrukcję. W 1920 roku rosyjski reżyser teatralny Nikołaj Jewreinow (1879-1953) przyjął zlecenie odtworzenia zajść spod Pałacu Zimowego z okazji trzeciej rocznicy rewolucji. Wykonane podczas spektaklu zdjęcie, dające fałszywy obraz szturmu na Pałac, niedługo potem zaczęło być traktowane jak historyczny dokument, a jego reprodukcje pojawiały się w podręcznikach szkolnych, kronikach i prasie.
Wydarzenie odbędzie się w piątek 6 kwietnia o godz. 18:00 w Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego 36 w Łodzi.
“Otchłań” – prapremiera w Teatrze im. Stefana Jaracza
“Otchłań” Jennifer Haley to przejmujący dramat o spustoszeniu duchowym, jakiego dokonuje w nas nowoczesna technologia.
Mariusz Grzegorzek sięgnął po “Otchłań”, bo, jak mówi : To prowokacyjny tekst, pełen tajemnicy i niepokoju. Jego akcja rozgrywa się jednocześnie sto lat temu i w odległej przyszłości. Science-fiction i retro. Thriller, romans i sugestywny dramat psychologiczny. To hipnotyczna opowieść o głodzie miłości i cenie, jaką trzeba za jego zaspokojenie zapłacić.
Obsesje, pożądanie, morderstwa, nakładanie masek.
Czy to, co wirtualne jest lepsze niż realne? Czy spędzając codziennie 12 godzin winternetowej sieci jesteś jeszcze sobą, czy już tylko swoim cieniem? A może właśnie tam czeka nanas wybawienie?
W obsadzie: Marek Nędza, Agnieszka Skrzypczak, Paulina Walendziak (PWSFTv i T), Andrzej Wichrowski oraz Krzysztof Zawadzki (gościnnie, aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie).
Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych.
Prapremiera polska 6 kwietnia 2018 r. na Scenie Kameralnej Teatru im. Jaracza w Łodzi przy ul. Jaracza 27 w Łodzi.
Kaliber 44 w Wytwórni
Zespół Kaliber 44 zagra w Klubie Wytwórnia w Łodzi. Kaliber 44 to jeden z pierwszych składów hip-hopowych w Polsce zaliczany do najważniejszych przedstawicieli tego gatunku w naszym kraju.
Założony w 1994 rokuz inicjatywy nastoletnich raperów – braci Michała Ś.P. Brata Joki Martena i Marcina Abra dAba Martena. Wkrótce potem skład uzupełnił ich szkolny kolega Piotr Magik Łuszcz.
W latach 90., gdy hip-hop w Polsce był praktycznie nieznany, tych troje przyjaciół zainspirowanych amerykańskim rapem stworzyło coś, co na zawsze wpisało się w naszą kulturę. Niezwykle charakterystyczny, rozdzierający głos Magika pełen niespotykanej ekspresji oraz kawałki o tematach egzystencjalnych spowodowały, że K44 ukuł swoje własne określenie wykonywanego nurtu -hardcore psycho rapu.
Początkowo zespół współpracował z katowickimi raperami Rafałem Jajonaszem Łukaszczykiem i Rafałem Gano Wywiołem. Teksty pisane były w języku angielskim, natomiast muzyka była oparta na gitarowych riffach. Pierwsze kawałki tria ukazały się na kasecie magnetofonowej zatytułowanejUsłysz nasze demo.
W szczytowym okresie działalności przypadającym na lata 1996-2000, grupa wydała trzy albumy studyjne pozytywnie oceniane przez krytyków muzycznych, jak i publiczność.
W 2013 roku grupa wznowiła działalność. Ich pierwszy po latach występ miał miejsce na Opener Festival z udziałem instrumentalistów. 13 lutego 2016 roku odbyła się premiera nowej płyty K44Ułamek tarcia. W skład nowego Kalibra wchodzą bracia Marcin (Abradab) i Michał (Joka) Martenowie, na płycie gościnnie występują też Rahim, Grubson i Gutek. O albumie K44 mówią:“Mimo, że chwilę nas nie było zaczynamy tam, gdzie skończyliśmy. To będzie album dla naszych wiernych fanów, zrobiony w taki sposób, w jaki my czujemy i rozumiemy hip-hop.”
Koncert odbędzie się w piątek 6 kwietnia o godz. 20:00 w Klubie Wytwórnia przy ul. Łąkowej 29 w Łodzi.
9. edycja ogólnopolskiej akcji “Dotknij Teatru” w Łodzi
Spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy i koncerty składają się na 9. edycję ogólnopolskiej akcji “Dotknij Teatru” w Łodzi. W tym roku odbędzie się ona pod hasłem “DZIECI.ŃSTWO”.
Projekt realizowany jest w związku z przypadającym we wtorek 27 marca Międzynarodowym Dniem Teatru. Angażuje się w niego kilkadziesiąt miast w Polsce.- Warsztaty, dyskusje, spektakle – to wszystko jest niezwykłe, dlatego że jest interaktywne. Możemy mocniej niż w czasie jednego widowiska zaangażować się bardzo mocno w to przedsięwzięcie, niemalże wystąpić w roli artysty i mieć wpływ na to, co się dzieje w spektaklu. To wszystko jest możliwe dzięki temu, że projekt jest wszechstronny, multidyscyplinarny, wymyślony i tworzony przez wielu ludzi, a każda z tych osób to inna osobowość, inny talent; razem uzupełniają się i tworzą niezwykłą całość -powiedział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
Tegoroczna łódzka odsłona akcji skupia się na promowaniu teatru jako sztuki familijnej. Stąd w programie znajdziemy propozycje zarówno dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat, jak i dla dorosłych. – W ten sposób chcemy przyczyniać się do wypracowania nowej tradycji lub przywrócenia starego zwyczaju rodzinnego chodzenia do teatru. Spośród ponad 60 wydarzeń zawartych w programie, większość jest skoncentrowana na udziale rodzin, dzieci i młodzieży -poinformowałaAnna Ciszowska, koordynatorka programu.
Wydarzenia w ramach “Dotknij Teatru 2018” potrwają do 15 kwietnia.
HARMONOGRAM:
FINAŁ KONKURSU NA SCENARIUSZ LEKCJI / SZKOLNEGO WIDOWISKA TEATRALNEGO
Data i godzina wydarzenia: 6 kwietnia od godz. 13:00 do 14:30
Miejsce: Klub Nauczyciela w Łodzi ul. Piotrkowska 137/139
MAŁE INSTRUMENTY GRAJĄ CHOPINA
Data i godzina wydarzenia: 6 kwietnia od godz. 18:00 do 19:30
Miejsce: Centrum Kultury Młodych ul. Lokatorska 13
PRZYPOWIEŚĆ JIN-JANG ZOO
Data i godzina wydarzenia: 6 kwietnia od godz. 18:00 do 18:40
Miejsce: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych ul. Zachodnia 54/56
NOC DZIECKA. DOBRANOCKA TEATRALNA
Data i godzina wydarzenia: 6 kwietnia od godz. 18:30 do 7 kwietnia do godz. 10:00
Miejsce: Ośrodek Kultury Górna ul. Siedlecka 1
PRZYJ DZIEWCZYNO, PRZYJ
Data i godzina wydarzenia: 6 kwietnia od godz. 19:00 do 19:45
Miejsce: Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
Festiwal Gier Planszowych
W Porcie Łódź odbędzie się kolejna, tym razem wiosenna edycja znanego i lubianego wydarzenia organizowanego cyklicznie przez sklep Empik. Mowa o Festiwalu Gier Planszowych, który promuje dobrą zabawę z rodziną i przyjaciółmi przy popularnych planszówkach.
Wydarzenie będzie okazją, aby przenieść się do fascynującego świata gier, wejść w nieznane role oraz skoncentrować się na emocjonującej rozgrywce. Udział w Festiwalu jest bezpłatny, a samo wydarzenie skierowane jest do każdego miłośnikagier planszowych bez względu na wiek. Na Festiwalu nie zabraknie oczywiście konkursów z nagrodami, a także rodzinnych zmagań. W trakcie dwóch dni wydarzenia obecni będą również wydawcy najpopularniejszych gier (Trefl, Egmont, Hasbro, Rebel, Nasza Księgarnia, Tactic, Portal Games, TM Toys), którzy dla uczestników Festiwalu przygotowali liczne atrakcje.
Festiwal Gier Planszowych odbędzie się w Porcie Łódź przed salonem Empik.Zabawa rozpocznie się w piątek 6 kwietnia od godziny 14:00 do 20:00 i potrwa dosoboty 7 kwietnia (godz. 12:00-17:00).
WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |