Lokale dla NGO. Nowe zasady użyczania i najmu
Organizacje pozarządowe będą korzystać z uproszczonych, zasad przy ubieganiu się o lokale z miejskiego zasobu. Dla organizacji zaangażowanych w działalność dla miasta, będzie nie tylko łatwiej, ale i taniej.
Nowe rozwiązania systemowe to m.in. tryb konkursowy przy rozpatrywaniu zgłoszeń, który umożliwia ubieganie się o miejskie lokale np. spółdzielniom socjalnym, mówi Grzegorz Justyński, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Łodzi. – Wnioski nie będą rozpatrywane jednostkowo, tylko będziemy mielimożliwość porównania i przeanalizowania ich pod kątem wpisywania się w priorytety miasta.Włączamy też zielone światło dla spółdzielni socjalnych – wyjaśnia.
Dzięki nowym rozwiązaniom pojawia się możliwość negocjowania preferencyjnej stawki czynszu, a najemcy mogą udostępniać przestrzeń organizacjom prowadzącym działalność gospodarczą – tłumaczyAndrzej Chojnacki, dyrektor Biura Gospodarki Mieszkaniowej UMŁ. – Uzyskane dochody mają być przekazane na realizację zadań statutowych. Te zadania będąściśle powiązane z polityką realizowaną przez miasto, nie może to być działalność prowadzona w oderwaniu, gdzie dochody są przeznaczane na inne, dowolne cele – dodaje.
– Wprowadzamy jednolitą stawkę dla organizacji pozarządowych: 5,28 zł za metr kwadratowy. Jest to koszt utrzymania lokalu w zasobie miejskim czyli niezbędne minimum. Dodatkowo, organizacja będzie mogła się ubiegać o obniżenie stawki do 50 procent – mówi Andrzej Chojnacki, dyrektor Biura Gospodarki Mieszkaniowej.
Nowe zasady użyczania lokali miejskich podmiotom z tzw. trzeciego sektora, prawdopodobnie 15 czerwca, trafią na sesję radnych Rady Miejskiej w Łodzi. Natomiast zmiany w przepisach wynajmowania lokali, ma w najbliższych tygodniach wprowadzić rozporządzeniem prezydent miasta Hanna Zdanowska.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |