Dzień Walki z Rakiem w Łodzi
Łódzcy lekarze i aktywiści przyłączają się do obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Według danych zebranych przez pracowników szpitala Kopernika, województwo łódzkie negatywnie wyróżnia się na mapie Polski – jeśli chodzi o zapadalność na nowotwory złośliwe. To po części wynik przemysłowego charakteru regionu. – U mężczyzn numer jeden to rak płuc, wywoływany paleniem tytoniu. Niebezpieczne są również nowotwory pęcherza moczowego, żołądka, które wynikają z biedy. Jesteśmy narażeni na czynniki chemiczne. Łódź to miasto przemysłowe – mówi kierownik zakładu teleradioterapii szpitala, profesor Jacek Fijuth.
U kobiet dominują nowotwory piersi i szyjki macicy. Łódzka aktywistka, Monika Kamieńska podkreśla, że złe statystyki nie powinny przesłaniać kobietom szans na wyleczenie raka. – Krok za tymi chorobami podąża medycyna. Lekarze mówią, że tak naprawdę wykrycie nowotworu we wczesnym stadium jest wyleczalne. Wiadomo, są przypadki kiedy nie da się uleczyć – mówi Monika Kamieńska.
Lekarze apelują do mieszkańców regionu o regularne badania profilaktyczne pod kątem chorób nowotworowych. Eksperci prognozują, że do roku 2020 zapadalność na raka w województwie łódzkim wzrośnie nawet o 30 procent.