110. rocznica urodzin Jana Karskiego
W 110. rocznicę urodzin Jana Karskiego, historię legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego przypomniał Szymon Pawlak, historyk z Fundacji Edukacyjnej im. Jana Karskiego. Rozmawiała z nim Monika Borysow-Dudowicz.
Posłuchaj:
Uroczystości w Parku Ocalałych
Obchody związane ze 110. rocznicą urodzin Jana Karskiego rozpoczęły się w środę (24 kwietnia) w łódzkim Parku Ocalałych. Na szczycie kopca pamięci, przy pomniku wyjątkowego łodzianina, delegacje szkół, organizacji patriotycznych i władz miasta złożyły hołd i kwiaty.
Wszedł przez bramy obozowe i zobaczył piekło na ziemi. Apelował do sumień wielkich tego świata o to, aby interweniowali, zatrzymali mord trwający w okupowanej Polsce. Niezrozumiany i zapomniany miał w 1943 roku spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem Delano Rooseveltem. Nie przyniosło ono jednak efektów. Prawda wyszła na jaw dopiero w czasie realizacji filmu „Shoah” w 1978 roku – mówił Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.
Jan Kozielewski – tak nazywał się zanim przyjął pseudonim Karski – w czasie II wojny światowej wielokrotnie wykonywał tajne misje dyplomatyczne, przewożąc na Zachód meldunki z okupowanych ziem Polski. Przed śmiercią został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Łodzi, państwa Izrael oraz doktoratem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.
W środę (24 kwietnia), w ramach obchodów 110. rocznicy urodzin w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana ( godz. 18) będzie można wysłuchać wykładu Szymona Pawlaka pod tytułem „Misje Jana Karskiego”. Z kolei w czwartek (25 kwietnia) – także w Centrum Dialogu – uczniowie XXI i XXIX i LO w Łodzi przeprowadzą debatę oksfordzką nad tezą „Misja Jana Karskiego była sukcesem”.