Uwaga na kleszcze
Do końca marca odnotowano w województwie łódzkim 101 przypadków boreliozy i dwa przypadki kleszczowego zapalenia mózgu. Tak duża aktywność kleszczy to efekt zmian klimatu, uważają eksperci.
– Obserwujemy wzrastającą liczbę zachorowań na boreliozę ponieważ jest cieplej w miesiącach typowo zimowych, czyli lutym i marcu – podkreśla rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Łodzi Zbigniew Solarz.
Jak usunąć kleszcza?
W przypadku ugryzienia przez kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć. Jeżeli znaleźliśmy kleszcza w naszym ciele, przy jego usuwaniu należy zachować szczególną ostrożność. Nie należy go wykręcać, czy wyrywać. Kleszcza trzeba podważyć odpowiednią pęsetą lub specjalnym urządzeniem – kleszczkartą. Należy też zwrócić uwagę na to czy został usunięty w całości. Jeśli nie – trzeba usunąć jego odnóża i zdezynfekować ranę.
Dr Paweł Lewek, specjalista medycyny rodzinnej z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaznacza jednak, że miejsce ukąszenia trzeba obserwować przynajmniej przez miesiąc.
– Zaniepokoić powinien nas rumień, który z dnia na dzień staje się większy. Późniejsze stadia boreliozy charakteryzują się bólami stawowymi, czy problemami neurologicznymi – dodaje dr Lewek.
Przed ugryzieniem może nas uchronić ubiór zakrywający dolne partie ciała oraz środki odstraszające owady. Kleszcze przenoszą przede wszystkim boreliozę z Lyme i niebezpieczne, kleszczowe zapalenie mózgu. Szacuje się że nawet 40 procent tych pajęczaków może być nosicielami boleriozy.