Tydzień szczęścia w szkołach
Akcja wspierana przez kuratoria oświaty we Wrocławiu i Gdańsku obejmuje swym zasięgiem coraz to nowe miasta i placówki oświatowe. W tym roku dołączyła do niej szkoła w Skierniewicach.
Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Skierniewicach przystąpiło do ogólnopolskiej akcji Tydzień szczęścia. Optymizm i nadzieja są jego przewodnimi tematami. Przez cały tydzień w szkole podejmowane są tematy i aktywności mające zwrócić uwagę na różne drogi prowadzące do szczęścia. Na lekcjach wychowawczych mowa jest o emocjach i sposobach radzenia sobie z nimi, poczuciu sensu i relacjach. Jest poczta życzliwości i zbiórka darów dla domu pomocy społecznej. Tydzień szczęścia w skierniewickiej szkole najwyraźniej już działa, bo młodzież z Prusa to w tym tygodniu najszczęśliwsza młodzież na świecie.
– Projekt służy przede wszystkim zwróceniu uwagi na taką psychologię pozytywną, na fakt, że mimo że w większości przypadków młodzież ma problemy, ma niską samoocenę, brak motywacji do działania, to poprzez takie działanie psychologii pozytywnej możemy próbować zmieniać ich nastawienie – mówi koordynatorka projektu Jolanta Stegienka.
Poczucie szczęścia nie jest jednak aż tak powszechne. Jak wskazują przeprowadzone przez UNICEF Polska badania z 2019 roku co dziesiąte dziecko deklaruje, że jest nieszczęśliwe. Poczucie szczęścia wyraźnie spada w miarę, jak dzieci są coraz starsze. W grupie wiekowej 15-17 lat szczęśliwymi określa się niewiele ponad połowa młodych ludzi.
– Chęć sprostania narzucanym nam wymaganiom może być powodem braku szczęścia – mówi przewodnicząca samorządu uczniowskiego Maria Krupińska.
1. Katarzyna Grabowska
2. Katarzyna Grabowska
3. Katarzyna Grabowska
4. Katarzyna Grabowska
5. Katarzyna Grabowska
6. Katarzyna Grabowska
7. Katarzyna Grabowska
Zgodnie z danymi NFZ, w Polsce jest coraz więcej osób w wieku poniżej 18. roku życia wymagających specjalistycznej pomocy z powodu depresji. O ile w 2017 r. leczeniem depresji objęto 12 tys. osób to w 2021 takiej specjalistycznej pomocy wymagało już ponad 25 tys. młodych Polaków.
Według młodzieży najważniejszym czynnikiem wpływającym na ich poczucie szczęścia jest czas spędzany z przyjaciółmi, na drugim miejscu jest bycie kochanym przez rodzinę, a potem możliwość realizowania zainteresowań i czas wolny.
Badania pokazują, że ludzie doświadczający szczęścia w szkole i w pracy żyją zdrowiej, dłużej, lepiej. Poczucie szczęścia sprzyja odporności, kreatywności, zaangażowaniu, budowaniu relacji, przyjaźniom. To narzędzie profilaktyki depresji i chorób cywilizacyjnych. W kontekście trudnej sytuacji globalnej, ale i dramatycznych wyników badań zdrowia psychicznego młodych Polaków te kwestie nabierają kluczowego znaczenia.
Komentowane 1
Eksksiądz Jacek Miedlar apelował by odwołać biskupa geja Kaszaka z Sosnowca po zabójstwie diakona przez księdza i po spaleniu katedry w Sosnowcu. Teraz księża przyjaciele biskupa prawie doprowadzili do śmierci cfeela którego niszczyli. Czytajcie w mediach.