Historia pewnej piosenki

Szara Kolęda JAN MŁYNARSKI, WOJCIECH MŁYNARSKI

Jeden z najpiękniejszych świątecznych utworów jakie kiedykolwiek powstały. „Szara Kolęda” to muzyczny temat skomponowany przez Krzysztofa Komedę. Wykonywali go m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Anna Serafińska czy Zdzisława Sośnicka. Muzyka chwytała za serce, jednak to dzięki słowom napisanym przez wybitnych polskich autorów tekstów, całość przeszła do historii.

Jeden napisał Jonasz Kofta. Do jego słów i muzyki Komedy zaśpiewała Zdzisława Sośnicka, jednak ta wersja ukazała się dopiero w 2014 roku. Drugi tekst do tej samej muzyki Krzysztofa Komedy stworzył Wojciech Młynarski, który zresztą lubił podobno śpiewać kolędy, cenił sobie ich nastrój i rolę jaką pełnią w kulturze. W domu państwa Młynarskich w latach 80. organizowano duże, kilkudziesięcioosobowe wigilie podczas, których śpiewano staropolskie kolędy.

Ulubioną Wojciecha Młynarskiego – była „Bóg się rodzi”. Młynarski pisał pastorałki, które nagrywali inni artyści, chociażby Irena Jarocka. Sam zaśpiewał jednak niewiele z nich. Najpopularniejszą jest właśnie „Szara Kolęda”, nagrana dość późno bo w 2007 roku podczas koncertu poświęconego Krzysztofowi Komedzie.

„Szara Kolęda” powróciła w 2018 roku za sprawą syna Wojciecha Młynarskiego, który porządkując zapiski ojca po jego śmierci odkrył cały katalog wierszy, piosenek, które pisane były jako kolędy czy pastorałki. Tak o tym mówił Jan Młynarski:

Kilka miesięcy po śmierci Taty odważyłem się otworzyć teczki z jego maszynopisami, które rzetelnie archiwizował przez lata. Może chciałem pobyć z nim sam na sam, bo nie mieliśmy zbyt wielu do tego okazji. Może chciałem go lepiej poznać. Znalazłem kolędy. Równie piękne jak te staropolskie śpiewane od pokoleń w każdym domu. Celebrowane niezależnie od tego, czy ktoś wierzy w Cud Betlejemski, czy nie. Wiedziałem, że napisał jedną kolędę. Nie wiedziałem, że jest ich dużo więcej. Wszystkie kolędy, które udało się zamieścić na niniejszej płycie, mówią o tym, co było dla Taty tak ważne, chociaż czasem tak trudne do zdobycia. O wybaczaniu, o nadziei i nade wszystko o samotności, na którą w Święta Bożego Narodzenia nie powinno być miejsca w żadnym domu i żadnym sercu.

Zarejestrowano więc nowe piosenki do słów Wojciecha Młynarskiego i wydano je na płycie „Kolęda na cały rok”. Szczęśliwie zachowała się też taśma z zapisem głosu pana Wojciecha, który śpiewa „Szarą Kolędę”. Swój głos i instrumenty dograł Jan Młynarski i w ten sposób możemy cieszyć się po części nową wersją tej pięknej piosenki.

Szara Kolęda

Ta kolęda tak szara
Jak twe oczy, jak chmury brzeg
Na podarek czeka wciąż
Z szarej chmury biały śnieg
Śnieg zamieni w biel szarość
Zada sobie serdeczny trud
Zniknie pod nim lęk i żal
Zniknie złość i serca chłód
Li li laj (li li laj)
Zniknie złość i serca chłód

Pokochamy się znowu
Wzajem darujemy moc win
Uraz niech nie chowa nikt –
Narodzony Boży Syn
Śnieg, choć będzie się starał
Lecz stopnieje w któryś tam świt
A kolędzie szarej znów
Będzie za nas trochę wstyd
Li li laj (li li laj)
Będzie za nas trochę wstyd

Bo gdy ścichnie w nas radość
Gdy dzień zwykły nadejdzie już
Wróci zimny oczu błysk
Wróci złość i kłamstwa kurz
Więc kolęda tak szara
Jak miejskiego dnia chmurny wzrok
Czeka na odmianę serc
Miłowanie cały rok
(Li li laj) li li laj
Miłowanie cały rok

[ivory-search id="123093" title="AJAX Search Form HPP"]
Dean Martin Let It Snow

Let It Snow, Let it Snow, Let It Snow

Dean Martin - Let It Snow, Let it Snow, Let It Snow

Szara Kolęda

Szara Kolęda

Jan Młynarski, Wojciech Młynarski - Szara Kolęda

Merry Xmas Everybody

Merry Xmas Everybody

Slade - Merry Xmas Everybody

Witaz ponownie!

Zaloguj się poniżej do swojego konta

Przypomnij hasło

Please enter your username or email address to reset your password.

Dodaj nową listę

Skip to content
P