Historia pewnej piosenki

Rockin’ Around The Christmas Tree BRENDA LEE

Piosenka „All I Want For Christmas Is You Mariah Carey” z połowy lat 90. zajmuje pierwsze miejsce na liście Billboardu. To jednak nic biorąc pod uwagę, że na miejscu drugim znalazła się kompozycja z 1958 roku – „Rockin’ Around The Christmac Tree” Brendy Lee.

W chwili powstania rock n’ roll przeżywał swój złoty okres. Elvis Presley, Jerry Lee Lewis, czy Chuck Berry byli idolami młodej ameryki. Zawodowi kompozytorzy dobrze wiedzieli co jest modne i próbowali pisać na tę modłę. Doskonale zdawano sobie też sprawę z potencjału melodyjnych i przebojowych świątecznych piosenek, które były istną żyłą złota.

Specjalistą od tego rodzaju dźwięków był Johnny Marks, autor piosenki „Rudolph the Red-Nosed Reindeer” z 1949 roku. Rudolph stał się bardzo popularny, a Johnny zarobił na swojej kompozycji krocie. Nic więc dziwnego, że chciał powtórzyć sukces. W 1958 roku napisał dwie takie piosenki. Dla Chucka Berry’ego „Run Rudolph Run” i „Rockin’ Around The Christmas Tree” dla Brendy Lee.

Trudno w to uwierzyć, ale w chwili nagrania Brenda miała zaledwie 13 lat. Jej głos brzmiał jednak na tyle dojrzale, że powierzono jej partię wokalną. Brenda miała pseudonim Little Miss Dynamite.

Świąteczny utwór nagrywano w lipcu 1958 roku w Nasville. Producent Owen Bradley postarał się chociaż minimalnie wywołać świąteczny klimat. Klimatyzację ustawił więc na bardzo niską temperaturę, a w kącie studia kazał postawić choinkę, aby Brenda mogło choć odrobinę poczuć klimat świąt i wczuć się w rolę

Wytwórnia Decca wydała singiel w 1958 i 59 roku, ale piosenka nie przebiła się. W między czasie jednak Brenda Lee wylansowała kilka innych mniejszych i większych hitów i kiedy w 1960 po raz trzeci spróbowano wypuścić przed świętami płytę z Rockin’ Around the Christmas Tree, tym razem udało się. Piosenka dotarła do 14. miejsca Billboardu, a w kolejne święta już do 3.

Co roku piosenka znajduje się w 10 najczęściej kupowanych cyfrowych piosenek świątecznych. Powraca też za sprawą filmu Kevin sam w domu, bez którego jak wiemy nie ma w Polsce świąt. Oto Brenda Lee

Rockin’ Around The Christmas Tree


Rockin’ around the Christmas tree
At the Christmas party hop
Mistletoe hung where you can see
Every couple tries to stop

Rockin’ around the Christmas tree
Let the Christmas spirit ring
Later we’ll have some pumpkin pie
And we’ll do some caroling

You will get a sentimental feeling
When you hear
Voices singing, “Let’s be jolly –
Deck the halls with boughs of holly!”

Rockin’ around the Christmas tree
Have a happy holiday
Everyone’s dancing merrily
In a new old fashioned way

You will get a sentimental feeling
When you hear
Voices singing, “Let’s be jolly –
Deck the halls with boughs of holly!”

Rockin’ around the Christmas tree
Have a happy holiday
Everyone’s dancing merrily
In a new old fashioned way

[ivory-search id="123093" title="AJAX Search Form HPP"]
Dean Martin Let It Snow

Let It Snow, Let it Snow, Let It Snow

Dean Martin - Let It Snow, Let it Snow, Let It Snow

Szara Kolęda

Szara Kolęda

Jan Młynarski, Wojciech Młynarski - Szara Kolęda

Merry Xmas Everybody

Merry Xmas Everybody

Slade - Merry Xmas Everybody

Witaz ponownie!

Zaloguj się poniżej do swojego konta

Przypomnij hasło

Please enter your username or email address to reset your password.

Dodaj nową listę

Skip to content
P