Historia pewnej piosenki

Merry Xmas Everybody SLADE

Na początku lat 70., po erze hippisowskiego rocka na krótko do głosu doszli artyści spod znaku muzyki glam. Mówiąc w skrócie – muzyka w połączeniu z modą pełną blasku, butów na koturnie, kolorowych strojów i makijażu stała się bardzo popularna – głównie na wyspach brytyjskim. David Bowie, T.Rex. Suzie Quatro, Mudd, Gary Glitter, Slade szturmowali wręcz listy przebojów.

Slade pisali przebój za przebojem. Począwszy od piosenki „Coz I Love You” przez niemal całą dekadę obecni byli na czołowych miejscach list przebojów w Wielkiej Brytanii. Historia Slade sięga jednak połowy lat 60., kiedy – podobnie jak większość ówczesnych zespołów – próbowali naśladować Beatlesów, Stonesów i inne pojawiające się modne zespoły.

W 1967 świat zwariował na punkcie muzyki psychodelicznej i płyty Sgt. Pepper Lonely Hearts Club Band. Noddy Holder, wokalista i gitarzysta Slade napisał wtedy utrzymaną w tym nurcie piosenkę „My Rocking Chair”, która jednak nie doczekała się nagrania. 6 lat później Slade byli już jedną z czołowych grup w Anglii. Noddy Holder zgodnie z angielskim zwyczajem lubił spędzać czas w pubie. Popijając piwo przez całą noc przypomniał sobie o My Rocing Chair i postanowił nagrać w końcu piosenkę, ale dodając jej świątecznego klimatu.

Noddy i jego towarzysz od kufla, ale też przyjaciel i basista Slade Jimmy Lea udali się do domu matki Noddy’ego, gdzie akurat się zatrzymali, aby na fali entuzjazmu spowodowanego napojami napisać nowe słowa do starej melodii. Noddy chciał jednak zawrzeć w słowach odniesienie do aktualnych wydarzeń, które dotykały jego rodaków. Tak się złożyło, że strajkowali górnicy, piekarze, a nawet pracownicy zakładów pogrzebowych. Ekonomicznie wiele brytyjskich rodzin było więc w dołku.

Noddy stworzył więc wers „Look to the future now, it’s only just begun (…)” – Patrz w przyszłość, wszystkmówił, chciał dodać ludziom otuchy i sprawić, by przynajmniej podczas świąo przed tobą. Jak t się uśmiechnęli. Muzycznie zachowano oryginalną lekko psychodeliczną melodię. Nagrania dokonano poźnym latem 1973 roku w studiu w Nowym Jorku.

Muzycy uparli się, aby refren zaśpiewać w odpowiednio dużym i wysokim pomieszczeniu. Inżynier dźwięku powiedział, żeby dali spokój i nagrali piosenkę w standardowy sposób. Slade chcieli jednak skorzystać z klatki schodowej w budynku, w którym było studio. Problem polegał na tym, że była to część biurowca, a z klatki korzystali pracownicy innych firm. W końcu jednak udało się przeciągnąć kable i mikrofony na klatkę i nagrać refren ze słowami Merry Christmas Everybody.

Muzycy Slade wspominają, że róznego rodzaju pracownicy biurowi patrzyli na nich jak na wariatów – śpiewających o świętach pod koniec września na klatece schodowej. Slade byli wielcy w Wielkiej Brytanii, ale w Stanach wciąż byli właściwie anonimowi i nikt nie kojarzył ich z telewizji, czy kolorowych magazynów. „Merry Christmas Everybody” zostało przebojem numer 1, a singiel od razu kupiło ponad 300 tysięcy fanów. Z czasem stał się też najlepiej sprzedającą się małą płytą Slade – kupiło ją ponad milion fanów na wyspach.

Merry Xmas Everybody

Are you hanging up a stocking on your wall?
It’s the time that every Santa has a ball
Does he ride a red-nosed reindeer?
Does a ton-up on his sleigh?
Do the fairies keep him sober for a day?

So here it is, Merry Christmas
Everybody’s having fun
Look to the future now
It’s only just begun

Are you waiting for the family to arrive?
Are you sure you’ve got the room to spare inside?
Does your granny always tell you
That the old songs are the best?
Then she’s up and rock-‘n’-rolling with the rest

So here it is, Merry Christmas
Everybody’s having fun
Look to the future now
It’s only just begun

What will your daddy do when he sees your momma kissing Santa Claus?

Are you hanging up a stocking on your wall?
Are you hoping that the snow will start to fall?
Do you ride on down the hillside
In a buggy you have made?
When you land upon your head then you’ve been slayed

So here it is, Merry Christmas
Everybody’s having fun
Look to the future now
It’s only just begun

So here it is, Merry Christmas
Everybody’s having fun
Look to the future now
It’s only just begun

So here it is, Merry Christmas
Everybody’s having fun
(It’s Christmas!)
Look to the future now
It’s only just begun

[ivory-search id="123093" title="AJAX Search Form HPP"]
Dean Martin Let It Snow

Let It Snow, Let it Snow, Let It Snow

Dean Martin - Let It Snow, Let it Snow, Let It Snow

Szara Kolęda

Szara Kolęda

Jan Młynarski, Wojciech Młynarski - Szara Kolęda

Merry Xmas Everybody

Merry Xmas Everybody

Slade - Merry Xmas Everybody

Witaz ponownie!

Zaloguj się poniżej do swojego konta

Przypomnij hasło

Please enter your username or email address to reset your password.

Dodaj nową listę

Skip to content
P