Spacer śladami kobiet żydowskich w getcie łódzkim
Podczas spaceru uczestnicy poznawali historię między innymi Rywki Lipszyc i Irene Hauser i odwiedzili miejsca związane z nimi. Słuchali o tym, jak kobiety radziły sobie z unikaniem deportacji i skąd zdobywały materiały do tworzenia swoich dzieł.
O tych wydarzeniach warto przypominać – mówi jedna z prowadzących spacer, Ewa Kamińska z Fundacji Łódzki Szlak Kobiet. – Coraz więcej osób do nas przychodzi, bo na naszych spacerach można się dowiedzieć o kobietach, które tworzyły nasze miasto, o twórczyniach łódzkiej, polskiej i światowej kultury. To są często postacie zapomniane, słabo pamiętane, ale bardzo zasłużone – podkreśla Ewa Kamińska.
Uczestniczki spaceru uważają, że losy kobiet trzeba przypominać. Ten temat coraz częściej się pojawia także w edukacji szkolnej.
Codzienność kobiet w łódzkim getcie
Spacer śladami kobiet żydowskich w łódzkim getcie był okazją do poznania historii o przedwojennych artystkach i pisarkach zamkniętych w Litzmannstadt Getto. Kobiety te przewieziono w czasie okupacji do Łodzi, obcego im miasta i osiedlono w getcie. Na co dzień musiały stawić czoła wielu problemom i trudnościom.
Wydarzenie w ramach obchodów 78. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, zorganizował Łódzki Szlak Kobiet w partnerstwie z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana partnerstwie