Sławosz Uznański poleci w kosmos. 45 lat po historycznej misji z udziałem Mirosława Hermaszewskiego
Sławosz Uznański poleci w kosmos. Łodzianin będzie tym samym drugim, po Mirosławie Hermaszewskim, astronautą który będzie mógł z góry spojrzeć na kulę ziemską.
Łodzianin ma wziąć udział w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Treningi zacznie z początkiem września. – Możemy spodziewać się bardzo dobrych informacji. Zarówno jeśli chodzi o uczestnictwo Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej, jak i w lotach kosmicznych, przy udziale NASA, z Polakiem na pokładzie – przekazał Interii Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
– To ważny dzień dla polskiego sektora kosmicznego. To decyzja, która daje nadzieję i zainspiruje młodych Polaków do zaangażowania się w najbardziej innowacyjne dziedziny, budujące gospodarkę opartą na wiedzy – mówił wówczas Waldemar Buda.
Sławosz Uznański pochodzi z Łodzi, gdzie w 2008 roku ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Również w tym samym roku otrzymał tytuł mgr inż. na francuskim Uniwersytecie Nantes oraz tamtejszej Politechnice. W 2011 roku na Uniwersytecie w Marsylii obronił z wyróżnieniem doktorat z elektroniki. Sławosz Uznański obecnie jest pracownikiem w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).
Teraz pozostaje tylko czekać aż absolwent Politechniki Łódzkiej pójdzie w ślady wspomnianego wcześniej Mirosława Hermaszewskiego.
Od początku skazany na kosmos
Łodzianin przyznaje, że od początku jest skazany na kosmos.
– Urodziłem się 12 kwietnia. Jest to międzynarodowy dzień kosmonautów, astronautów. Ta przestrzeń kosmiczna była mi bliska od samego początku. Zbudowałem swoją karierę w oparciu o to – mówi Sławosz Uznański.
Twórca łódzkiego planetarium i obserwatorium astronomicznego Mieczysław Borkowski uważa, że to duży sukces dla nas wszystkich – lokalnie i globalnie.
– Kształciłem przez wiele lat, od 1984 roku dzieci w planetarium i obserwatorium przy Pomorskiej 16 po to właśnie, żeby takie wyrastały rodzynki wyjątkowe – mówi Mieczysław Borowski.
Sławosz Uznański na co dzień pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Jego doświadczenie może się przydać w kosmosie.
– Ekspozycja napromieniowanie – i to jest moja specjalizacja. Czy mówimy o systemach, o tkance ludzkiej, jestem specjalistą z ekspozycji napromieniowania systemów elektronicznych. Z tej strony fizycznej zawsze prowadziłem aktywny tryb zycia, taże tutaj nie mam problemu. Może więcej powinienem uważać na odpoczynek, bo mam tendencję do robienia za dużo – mówi Uznański.
Szereg wymagań by znaleźć się w elitarnym gronie
Dr Tomasz Rożek – doradca Europejskiej Agencji Kosmicznej podkreśla, że Sławosz Uznański spełnił szereg wymagań, aby być w tym elitarnym gronie astronautów.
– Na pewno jest osobą bardzo skoncentrowaną na celu. Myślę, że ma świadomość tego jaka na nim teraz jest odpowiedzialność i to za nim jeszcze poleci w kosmos musi być osobą bardzo odporną psychicznie i fizycznie. Te cechy na pewno ma – mówi dr. Tomasz Rożek.
– Musimy mieć świadomość, że jak mieszkamy w Łodzi, to mieszkamy w Europie. To oznacza, że mieszkamy na planecie ziemia. A planeta ziemia jest w kosmosie. Czyli my kosmici z ziemi będziemy mieli takiego kosmitę z miasta Łodzi, który będzie na orbicie, czyli powyżej 90 km jest granica administracyjna kosmosu i jak on będzie powyżej tych 90 km, to będzie nas reprezentował – zaznacza Mieczysław Borowski.
Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Odwiedź naszą Politykę prywatności. Zgadzam się
Komentowane 1
Wspaniały geniusz Polski
Wysoki poziom I○
Wyróżniony w śród kilka set kandydatów.