Rocznica wybuchu wojny na Ukrainie
366 dni temu rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja rosyjska na Ukrainę. Kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, południowe i północne granice Ukrainy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wojenny.
Przez ten czas – według Ministerstwa Obrony Narodowej Ukrainy, Rosja straciła ponad 146 tysięcy żołnierzy.
Sprawdź statystyki MON Ukrainy z 24 lutego 2023:
Polacy od początku rosyjskiej inwazji pomagają Ukraińcom. Pomoc zmienia się w zależności od potrzeb, ale na pewno nie ustaje.
Pomoc w Łódzkiem nie słabnie
Ponad 100 tysięcy Ukraińców trafiło do województwa łódzkiego po rozpoczęciu wojny 24 lutego 2022 roku. Jak zaznacza Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki, po roku można stwierdzić, że nie są to już uchodźcy, ale częściowo mieszkańcy województwa łódzkiego.
– Kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców cały czas przebywa i pracuje w naszym regionie. Niewątpliwie zdaliśmy ten egzamin. Pamiętamy te pierwsze spadające rakiety i płonące ukraińskie miasta. Mamy w pamięci pierwszych uchodźców, którzy przybuyli do nas autobusami, samochodami i pociągami. Pamiętamy wreszcie te wielkie zbiórki, które były organizowane nie tylko przez mieszkańców Łodzi, ale i całego województwa – dodaje.
Od 24 lutego 2022 roku do województwa łódzkiego trafiło ponad 100 tys. Ukraińców. Mówiono na ten temat podczas posiedzenia plenarnego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Łódzkiego.
Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, mówi, że udało się znaleźć pomoc dla wszystkich potrzebujących.
Archidiecezja Łódzka podsumowuje rok
Caritas Archidiecezji Łódzkiej w ciągu ostatniego roku udzieliła różnorakiej pomocy dla 9 tysięcy Ukraińców w naszym regionie. Wydaliśmy w tym czasie ponad 12 tysięcy ciepłych posiłków o wartości 320 tysięcy złotych. 300 osobom pomogliśmy znaleźć bezpieczny nocleg. W naszym Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom z różnorakiej pomocy skorzystało prawie 1300 uchodźców, którzy uczestniczyli w kursach j. polskiego, otrzymali wsparcie psychologiczne, doradztwo zawodowe i pośrednictwa pracy. Najbardziej potrzebujący otrzymali również wsparcie finansowe w postaci e-kodów i kart przedpłaconych o wartości 113 tysięcy złotych.
Czytaj także: Mija rok wojny na Ukrainie. Wydarzenia w Łódzkiem z okazji rocznicy
Przez ostatni rok wydano ponad 17 tysięcy paczek z żywnością i artykułami chemicznymi o wartości prawie 2 milionów złotych. Łódzka Caritas wysłała również 1500 paczek rodzinnych dla mieszkańców Ukrainy o łącznej wartości 375 tysięcy złotych.
Z 32 prowadzonych w naszym kraju Punktów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, skorzystało łącznie 2 miliony uchodźców. Caritas w Polsce przekazała uciekającym przed wojną 5,5 miliona pakietów żywnościowych i rzeczowych o wartości 257 milionów złotych. Kolejne 260 milionów złotych wydano na pomoc humanitarną wysłaną do Ukrainy. W prace pomocowe zaangażowało się 31 tysięcy wolontariuszy z całej Polski. Pomoc dla Ukrainy trwa nadal i będzie trwała tak długo, jak będzie potrzebna.
Uniwersytet Łódzki wciąż pomaga
W ciągu minionych 12 miesięcy społeczność Uniwersytetu Łódzkiego wielokrotnie pomagała dla sprawy pomocy Ukrainie, zarówno dla uczących się tutaj młodych ludzi, jak również ich rodzin oraz innych osób, które takiego wsparcia potrzebowały.
Od lutego do wakacji 2022 roku osiedle akademickie UŁ było domem nie tylko dla studentów z całego świata, ale również rodzin studentów z Ukrainy, którzy zdecydowali się ich tutaj sprowadzić. Uczelnia przeznaczyła dla nich łącznie 277 miejsc w 120 pokojach. Miejsca znalazły się również w ośrodkach przy ul. Rogowskiej i w Spale.
Ostatecznie Uniwersytet Łódzki zapewnia miejsce ponad 400 osobom, głównie matkom z dziećmi.
Posłuchaj jak wygląda podsumowanie pomocy w liczbach na UŁ:
W pierwszych dniach marca Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ uruchomiło kursy języka polskiego dla obywateli Ukrainy studiujących na UŁ i tych chroniących się przed rosyjską agresją, zakwaterowanych w domach studenckich. W pomoc włączyła się również Biblioteka UŁ udostępniając obywatelom Ukrainy swoje zbiory, pokój dla rodzica z dzieckiem, strefę coworkingową, a także informując o wszystkich inicjatywach przekazywania uchodźcom książek dla dzieci w języku ukraińskim.
W maju 2022 startują na Wydziale Filologicznym „Studia polskie z językiem angielskim”. Mają umożliwić studentom z Ukrainy, nieznającym języka polskiego lub znającym go w wąskim zakresie, rozpoczęcie nowego życia tutaj, w Polsce.
Politechnika Łódzka a pomoc dla Ukrainy
Podobnie jak całe polskie społeczeństwo, tak pracownicy i studenci PŁ włączyli się w różnego rodzaju pomoc finansową i rzeczową. Organizowane były zbiórki, uczelnia dodatkowo otworzyła punkt informacyjno-rekrutacyjny, dzięki któremu potencjalni przyszli studenci z Ukrainy mogli dowiedzieć się, jak będzie wyglądała ich sytuacja po przyjeździe do Polski.
– Dla studentów, którzy potrzebują otuchy i rozmowy oferujemy bezpłatną pomoc psychologiczną w Akademickim Centrum Zaufania Politechniki Łódzkiej. Jeżeli chodzi o wykładowców z Ukrainy, to także stwarzamy im możliwość kontynuowania badań w Politechnice Łódzkiej. Uprościliśmy procedury ich zatrudniania – mówi dr inż. Ewa Chojnacka, rzeczniczka prasowa Politechniki Łódzkiej.
Pomoc ekspertów i wsparcie psychologiczne Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, TV i Teatralna
Pomoc ekspertów, w tym między innymi również psychologiczną oferuje Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, TV i Teatralna. Oprócz tego “filmówka” starała się również pomóc dotkniętym wojną finansowo, poprzez organizację zbiórek, odroczenie terminów płatnościowych, czy zwolnienie z opłaty za pobyt w akademiku. Uczelnia powołała Centrum Pomocy Szkoły Filmowej w Łodzi dla Ukrainy, którego zadaniem jest koordynacja działań podejmowanych w skali mikro i makro przez Szkołę i jej społeczność.
Warto również dodać, że społeczność akademicka Szkoły Filmowej zorganizowała koncert charytatywny, a w planach wciąż znajduje się aukcja obrazów i fotografii uzdolnionych studentów.
Pomagała też biblioteka
Biblioteka Miejska działała na rzecz Ukraińców przybywających do Łodzi. Warsztaty, lekcje języka polskiego, doradztwo oraz przestrzeń do spędzania czasu wolnego.
Dla migrantów zaplanowane były bezpłatne porady specjalisty: doradztwo on-line, przez Skype, a także przez adres mailowy, a raz w miesiącu odbywały się spotkania na żywo w wybranych filiach Biblioteki Miejskiej. W wolnym czasie Ukraińcy mogli korzystać ze spacerów po Łodzi z tłumaczem i przewodnikiem.
Dary od wolontariuszy z Piotrkowa
Wybuch wojny na Ukrainie to dramatyczny czas, szczególnie dla ludzi, którzy pozostali w dotkniętym walkami kraju. Od samego początku kierowana jest pomoc dla Ukrainy. Ma ona różne formy, czasami nietypowe.
Jedni organizują dary, inni je dostarczają. Jak np. klawesynista współpracujący z Filharmonią Narodową Stanisław Łopuszyński dla znajomych Stanley. Ostatnio dary zabierał z od wolontariuszy z Piotrkowa Trybunalskiego.
Posłuchaj:
Stanley jest częścią grupy transgranicznej, która koordynuje transporty. Jeździ tam, gdzie trwają walki. Zdarza się, że Stanley gra dla tych, którzy starają się zapomnieć o wojnie.
Olga, która znalazła schronienie u jednej z piotrkowskich rodzin, tłumaczy, że za pomaganiem kryje się nie tylko materialne wsparcie. Sama została wolontariuszką.
Posłuchaj:
Polska jest krajem, który okazuje największą pomoc dla Ukrainy, w tym uchodźcom. Według ONZ, od początku rosyjskiej inwazji, z Ukrainy uciekło ponad 8 mln ludzi, w tym 1,5 mln do Polski.
Zbiórki prowadzą również artyści z Ukrainy
Zbiórkę pieniędzy dla walczących na froncie prowadzą też sami Ukraińcy – m.in. pan Roman Opaliński – artysta plastyk z Ukrainy, którego prace wystawiane są na całym świecie.
Wystawę obrazów na sprzedaż artysta zorganizował w Libiąży w Małopolsce i w Bełchatowie w Łódzkiem. Pieniądze z ich sprzedaży przeznaczy na potrzeby walczących na froncie. Pan Roman czeka na sygnały od innych miast, które chciałyby zorganizować wystawę.