Mija rok wojny na Ukrainie
Rok temu rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja rosyjska na Ukrainę. Kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, południowe i północne granice Ukrainy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wojenny.
W 1. rocznicę wojny na Ukrainie rozmawialiśmy z Vitalijem Mazurenko, Ukraińcem z Odessy mieszkającym w Łodzi. Zapytaliśmy m.in. jak po 366. dniach rosyjskiej inwazji wygląda codzienne życie w Odessie.
Posłuchaj całej rozmowy:
Kiedy po wybuchu wojny do Polski zaczęli napływać uchodźcy, na pomoc ruszyli im Polacy. Od 24 lutego 2022 roku do województwa łódzkiego trafiło ponad 100 tys. Ukraińców. Polacy od początku rosyjskiej inwazji pomagają Ukraińcom. Organizują zbiórki darów dla tych co na miejscu, wysyłają też dary na Ukrainę, również na front. Pomoc zmienia się w zależności od potrzeb.
Rok wojny na Ukrainie. Wydarzenia w Łódzkiem
W rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, w miastach województwa łódzkiego organizowane są różnego rodzaju wydarzenia na znak solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami. Uchodźcy, którzy zamieszkali w regionie łódzkim wciąż mogą liczyć na wsparcie. Organizowane są też liczne wydarzenia.
Wystawa “Rok walki o wolność”
Minął rok wojny na Ukrainie. Od pierwszych dni wojny samorząd województwa łódzkiego pomagał i solidaryzował się z obywatelami Ukrainy, czego kolejnym wyrazem jest plenerowa wystawa zdjęć obrazujących rok walki o wolność ich ojczyzny. To zdjęcia nadesłane przez Ukraińców, którzy znaleźli schronienie na terenie naszego województwa. Razem z nimi, przy okazji symbolicznego otwarcia ekspozycji, wysłuchamy też ukraińskiego hymnu.
Wystawa „Rok walki o wolność” to ostatnie 365 dni oczami obywateli Ukrainy. Na zdjęciach pokazują swoje miasta, wsie, ulice, a przede wszystkim ludzi, zarówno tych, którzy walczą o wolność ojczyzny, jak i tych, którzy zostali zmuszeni do ucieczki. To prywatne fotografie robione w schronach, pod zniszczonymi blokami, podczas akcji ratunkowych po wybuchu pocisku. Dokumentują wydarzenia i przypominają przeżycia, których doświadczyły ofiary rosyjskiej agresji.
Symboliczne otwarcie plenerowej ekspozycji dziś (24 lutego) o godz. 16.30.
Podświetlony Urząd Wojewódzki
W piątek 24 lutego, w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, Łódzki Urząd Wojewódzki został podświetlony w barwach niebiesko-żółtych i biało-czerwonych (w godzinach 17.00 – 6.00).
Jest to symboliczny wyraz naszej solidarności z obywatelami Ukrainy, którzy codziennie stają do walki o swoją ojczyznę oraz z tymi, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Jest to także wyraz sprzeciwu wobec bestialskiego aktu terroru ze strony Rosji.
Marsz poparcia dla Ukrainy ulicą Piotrkowską
Rok wojny na Ukrainie. O godz. 17:00 z Placu Wolności w Łodzi wyruszył marsz „Pokój dla Ukrainy”, organizowany przez wolontariuszy z Ukrainy, skupionych wokół Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom Caritas Archidiecezji Łódzkiej.
W Pasażu Rubinsteina, w godz. 14:00 – 19:00 zorganizowano kiermasz rękodzieła, które powstało podczas spotkań uchodźców z Ukrainy w prowadzonej przez Caritas świetlicy. Zebrane podczas kiermaszu datki przeznaczone zostaną na wsparcie mieszkańców Ukrainy w Ukrainie (ciepłe śpiwory, baterie, powerbanki).
Wyjątkowa Arena Młodych
Mija rok wojny na Ukrainie, o czym pamięta również Archidiecezja Łódzka. Podczas organizowanego z inicjatywy abpa Grzegorza Rysia spotkania „Arena Młodych” w Sport Arenie Łódź, odbędzie się zbiórka ciepłych skarpet dla mieszkańców Ukrainy. Łódzka Caritas we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dom Wschodni” dostarczy je dla mieszkańców regionu Kijowa, Charkowa i Izium.
Festiwal Filmów Polskich i Ukraińskich
W kinie Charlie trwa Festiwal Filmów Polskich i Ukraińskich „My z Wami, Wy z Nami”. Wydarzenie potrwa jeszcze do kwietnia, w każdym tygodniu do wyboru będą filmy ukraińskie (z napisami polskimi) i polskie (z napisami ukraińskimi), co pozwala poznać filmową twórczość sąsiadów.
Koncert w Teatrze Miejskim w Sieradzu
Posłuchaj:
Wystawa prac w Wieruszowie
Mija rok wojny na Ukrainie. W urzędzie powstała wystawa dziecięcych prac, autorstwa głównie małych mieszkańców Ukrainy. W liście otwartym władz gminy czytamy: “Życzmy sobie, aby nie zginęło nigdy w nas to, co czyni naszą gminę, nasze miejsce tak otwartym, przyjaznym, ludzkim i pełnym tak ważnego pokoju.”
Wernisaż dziecięcych obrazów w Bełchatowie
Nazarij i Tima, dwaj ukraińscy bracia z Bełchatowa, organizują wernisaż namalowanych przez siebie obrazów. Zostaną one wystawione na sprzedaż, a zebrane pieniądze będą przekazane dla Ukrainy. Dzieci w wieku 11 i 9 lat chcą pomóc swoim rodakom, którzy zostali w kraju zaatakowanym przez rosyjskiego agresora.

Wernisaż wystawy już w sobotę (25 lutego) o godz. 18.00 w Rogatym Sercu w Bełchatowie. Aukcja potrwa do końca marca.