Psychiatrzy na oddziałach dziecięcych zwolennikami dogoterapii
Specjalistyczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. Józefa Babińskiego pięć lat temu jako pierwszy w województwie wpuścił na swój oddział psich terapeutów.
– Widzimy wiele pozytywnych efektów. Dzieci i młodzież otwierają się, uczą się też odpowiedzialności. Mają kontakt z naturą, żywym zwierzęciem, pomaga im to w skupieniu, pozwala na szybsze wyjście z zaburzeń depresyjnych. Widzimy, że dogoterapia pojawia się na innych oddziałach psychiatrii dzieci w województwie – podkreśla psychiatra Rafał Szmajda pracujący w Łódzkim szpitalu.
Puszcza pierwszy mur
Pozytywny wpływ dogoterapii na zdrowie psychiczne i fizyczne odczuwają przede wszystkim dzieci i młodzież przebywająca w szpitalach. O specyfice prowadzenia zajęć z czworonożnym partnerem opowiada dogoterapeutka Paulina Wilk.
– W kontakcie z psem puszcza ten pierwszy mur, pojawia się endorfina, chęć bycia z czworonożnym stworzeniem. Uczestnicy zajęć mają różne zaburzenia, ale są w stanie dla psa przestrzegać zasad i to myślę jest niesamowity efekt terapeutyczny – zaznacza Paulina Wilk.
Posłuchaj:
Od 2021 r. programem objęto także seniorów w domach Pomocy Społecznej, którzy dzięki psim towarzyszom mniej odczuwają samotność.
W ogólnopolskim programie dogoterapii, prowadzonym przez Fundacją Dr Clown i Mars Polska wzięło udział 1128 dzieci i 74 seniorów z województwa łódzkiego.