Nowa faza sojuszu UNIC! UŁ gościł przedstawicieli 9 uczelni z Europy
Uczestnicy konferencji „Towards a joint vision 2040” debatowali o założeniach w zakresie realizowanych inicjatyw, mogli poznać się bliżej i porozmawiać, uczestniczyć w bardzo produktywnych sesjach i warsztatach, które z pewnością staną się solidną podstawą do pracy nad wizją UNIC 2040. Kolejnym krokiem będzie stworzenie strategii UNIC 2040.
„Towards a joint vision 2040” to konferencja inaugurująca drugą fazę współpracy sojuszu UNIC (European University of Cities in Post-Industrial Transition – Europejski Uniwersytet Miast w Transformacji Postindustrialnej). Podczas sesji zamykającej konferencję na Wydziale Filologicznym UŁ, obecni byli m.in. prof. Elżbieta Żądzińska rektor UŁ, prof. Łukasz Bogucki prorektor ds. współpracy z zagranicą, prof. Ed Brinksma rektor Erasmus University Rotterdam, prof. dr Peter Scholten i dr Daria Ratsiborinskaya z Erasmus University Rotterdam (którzy zarządzają projektem).
To niezwykłe doświadczenie, które umożliwi nam wspólne kształtowanie przyszłości naszego europejskiego uniwersytetu miast w transformacji postindustrialnej. Obecność naukowców Uniwersytetu Łódzkiego na tej konferencji oraz ich ogromne zainteresowanie współpracą w ramach sojuszu UNIC świadczą o sile naszej społeczności akademickiej. To było nie tylko spotkanie przedstawicieli różnych uczelni, ale prawdziwa wymiana myśli i pomysłów, które napędzają naszą naukową misję – podsumowała spotkanie prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego.
Gośćmi specjalnymi konferencji byli przedstawiciele Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki – Wołodymyr Bugrov, rektor i Ksenia Smyrnova, prorektor ds. edukacji. Zgodnie z wnioskiem UNIC Uniwersytet Tarasa Szewczenki stał się partnerem stowarzyszonym UNIC, a podczas konferencji został podpisany List Potwierdzający przynależność tej uczelni do społeczności UNIC.
Ksenia Smyrnova wyraziła nadzieję na jeszcze silniejsze wzmacnianie współpracy z UNIC, z Europejskimi Uniwersytetami.
Jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy tu dzisiaj być, zwłaszcza w tym strasznym dla Ukrainy czasie, czasie inwazji Rosji, której doświadczamy już przez prawie dwa lata. Nasz uniwersytet nie przestał działać nawet na jeden dzień i umacniamy się wraz z naszymi partnerami. Jesteśmy wdzięczni za wieloletnią współpracę i efektywne dwustronne partnerstwo z Uniwersytetem Łódzkim, jak i innymi uniwersytetami. Mam nadzieję, że nasze zrzeszenie w partnerstwie będzie korzystne dla każdego z nas i że wszyscy będziemy czuć się silniejsi będąc razem.
Zrównoważony rozwój, sztuka, zdrowie, superróżnorodność
Było to pierwsze oficjalne spotkanie wszystkich przedstawicieli dziesięciu uczelni z całej Europy tworzących sieć, otwierające nową fazę sojuszu.
Na konferencji spotkali się liderzy uczelni, koordynatorzy pakietów zadań oraz osoby w nie zaangażowane, osoby reprezentujące priorytetowe linie tematyczne w UNIC, jak również studenci ambasadorzy UNIC. Okazję do spotkania mieli także profesjonaliści z różnych obszarów wdrażających ambitne działania partnerstwa w ramach różnorakich projektów, wspierających pracowników akademickich wiedzą i doświadczeniem: eksperci ds. projektów, mobilności, współpracy zagranicznej, różnorodności, zrównoważonego rozwoju, włączenia społecznego.
Na podstawie wypracowanych i zebranych podczas sesji i linii tematycznych wniosków, do końca grudnia tego roku powstanie wizja UNIC, by w 2024 roku rozpocząć pracę nad strategią UNIC 2040.
Czytaj także: Andżelika Mazurek, wiceprezes Fundacji Dmuchawiec: “Każdy ma tyle wolności, ile jest w stanie unieść”
Plany sojuszu na najbliższe lata to rozwijanie różnych form innowacyjnej edukacji, wsparcie nauczycieli akademickich w rozwijaniu narzędzi i warsztatu dydaktycznego, mobilność – także wirtualna oraz tworzenie wspólnych formatów edukacyjnych, takich jak np. programy podwójnego dyplomowania, czy mikropoświadczenia (potwierdzenia wyników w nauce osiągniętych w ramach krótkiego doświadczenia edukacyjnego, np. kursu lub szkolenia). Kolejny etap działania sojuszu ma na celu dalsze wspieranie rozwoju wiedzy poprzez współpracę, innowacje i integrację na rzecz wpływu społecznego.
Dalsze działania to także m.in. zaprojektowanie i wdrożenie Hybrydowego Kampusu; opracowywanie procesów kojarzenia partnerów na poziomie UNIC i na szczeblu lokalnym, opartych na potrzebach miasta; mapowanie usług na rzecz mobilności włączającej (inkluzywnej)/dostępnej; UNIC – strategia globalizacji; łączenie UNIC z uczelniami i miastami spoza UE.
Sesje i warsztaty
Konferencja składała się z linii tematycznych, które zostały wprowadzone, aby wzmocnić działania UNIC w zakresie edukacji, zaangażowania i włączenia w struktury dziesięciu uniwersytetów. Każda linia tematyczna była skoncentrowana na konkretnym temacie związanym z transformacją postindustrialną i zrzeszała edukatorów i badaczy zajmujących się tym tematem na wydziałach wszystkich uniwersytetów partnerskich.
Sesje równoległe trwały wokół linii tematycznych: Superróżnorodność, Zrównoważony rozwój, Odporność miast, Sprawiedliwość, bezpieczeństwo i instytucje, Przedsiębiorcze uczenie się, Zdrowie i dobre samopoczucie, Przemysł kreatywny i sztuka. Wirtualny kampus: dla kogo i jak z niego korzystać?, Globalne zaangażowanie. Następnie podczas plenarnej sesji plakatowej uczestnicy wszystkich sesji z liniami tematycznymi prezentowali swoje plany działania. Spotkanie stworzyło wyjątkową możliwość dzielenia się doświadczeniem, zaangażowanie w nie innych osób (specjalistów ds. edukacji, usług ICT, biur międzynarodowych, przedstawicieli miast), tak by połączyć plany działania z odpowiednimi ekspertami.
Podczas panelu „Sprawiedliwość, bezpieczeństwo i instytucje” współprowadzącą była dr Izabela Florczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
W ramach działań skoncentrowanych wokół tematu Sprawiedliwość, bezpieczeństwo i instytucje, będziemy pracowali nad wypracowaniem modelu, który pozwoli łączyć różne zagadnienia (takie jak prawa migrantów, cyberbezpieczeństwo, przemoc w domu) w powiązane ze sobą komponenty. Pierwszy z nich będzie sprowadzał się do przygotowania programów kursów i szkół letnich, podczas których studenci będą poszerzali swoją teoretyczną wiedzę. Wiedzę tę będą mogli wykorzystywać w swojej działalności w klinikach prawa (jednostkach wspierających doradztwem prawnym lokalne społeczności). Kompetencje uzyskane w toku kursów/szkół oraz działalności klinicznej wykorzystywane będą w czasie działań angażujących decydentów na poziomie miasta. Ze wstępnego rozeznania staje się również jasne, że wartościowym działaniem będzie stworzenie platformy do współpracy pomiędzy klinikami prawa z uczelni partnerskich, w celu wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i podnoszenia kwalifikacji (zarówno studentów, jak i kadry akademickiej wspomagającej ich działania).
Sojusz UNIC rozpoczął swoją działalność w 2020 roku jako partnerstwo ośmiu uczelni. Od dwóch lat również Uniwersytet Łódzki jest jego częścią, a od października 2023 r. oficjalnym partnerem sojuszu. Właśnie rozpoczęła się druga faza współpracy partnerów, którzy stawiają sobie dalekosiężne cele w zakresie wspólnej realizacji inicjatyw edukacyjnych, promowania badań zaangażowanych społecznie, współpracy z miastem i jego mieszkańcami oraz dążenia do pogłębiania integracji uczelni partnerskich na wszystkich płaszczyznach.