Rzeka Łodzia i jej kanał
Modernizacja ul. Północnej trwa już pół roku. Kierowcy stojący w korkach na zawężonej ul. Północnej mogą zauważyć ogromny ceglany wał wystający z wykopu. To część zabytkowego kanału rzeki Łodzia, która była dopływem Łódki. Gdy w Łodzi zaczynał rozwijać się przemysł, Łodzia została zamieniona w podziemny, fabryczny ściek. Dawniej rzeka ta przecinała ul. Pomorską i płynęła przez Zakłady Biedermana.
Dawna rzeka wzięła nazwę od miejscowości, przez którą przepływała. Mowa o średniowiecznej wsi, która położona była na zboczach doliny rozciągającej się między Pomorską a Smugową i wzdłuż ul. Północnej. Była to dolina rzeki Łódki.
Czytaj: Archeolodzy odkryli na pl. Wolności zabytkowe studnie
Pozostałości po dawnej zabudowie
Z zabytkowym kanałem, który odkopano w miejscu, gdzie jest prowadzona modernizacja, sąsiadują fundamenty dawnych kamienic. Ciągną się one aż do ul. Nowomiejskiej. Dawniej znajdowały się one w bliskiej odległości od obecnej pierzei przy ul. Północnej, bo ulica ta podobnie jak ul. Ogrodowa był znacznie węższe. Poza tym przed wojną skrzyżowanie ulic Północnej i Ogrodowej miało zabudowane wszystkie narożniki. Osiem lat temu rozpoczęła się rewitalizacja kamienicy przy ul. Północnej 1/3, czyli stojącej u zbiegu z ul. Nowomiejską. Odkryto w niej wyjątkowe piwnice, które miały gotyckie sklepienia. Skąd taki styl w kamienicy należącej do żydowskiego małżeństwa? Otóż handlowało ono m.in. śledziami oraz piwem i właśnie w piwnicach trzymało towary. A sklepienie gotyckie pomaga w utrzymaniu chłodu.
Wyjątkowe wnętrza odkryte podczas rewitalizacji
To samo małżeństwo zdecydowało się w 1900 r. dobudować drugą część kamienicy od strony ul. Nowomiejskiej. Obecnie w narożnej części kamienicy znajduje się kawiarnia z wyjątkowym wnętrzem. Ogromne wrażenie robi w nim sufit, który przywracano do pierwotnego wyglądu przez 4,5 miesiąca. Tylko trwały prace konserwatorskie podczas rewitalizacji budynku. W ich trakcie odtworzono sztukaterie, polichromie, kwieciste fasety.
Czytaj: Unikatowe sztukaterie i polichromie w łódzkiej kamienicy [zdjęcia]
Wyburzyli pod getto i park
Udało się również odkryć oryginalną kolorystykę malowideł. Na suficie dominuje charakterystyczny, niebiski kolor. Niedawno podobny odcień odkryto w podpiwniczeniach budynków po drugiej stronie modernizowanej ul. Północnej. Być może w budynku, po którym pozostały tylko podpiwniczenia, znajdował się podobny sufit, a farbę wykorzystywano też do odnowy innych pomieszczeń. Modernizacja może jeszcze odkryć więcej tajemnic ul. Północnej.
Czytaj: Modernizacja torowiska na Przybyszewskiego od 1 sierpnia
Niestety, północna pierzeja ul. Północnej została wyburzona przez Niemców, którzy wytyczyli na Starym Mieście getto. Pozostała część zabudowy została wyburzona pod park. Jakie zmiany w krajobrazie wprowadzi obecna modernizacja? Na pewno wyremontowana zostanie jezdnia i torowisko. Niestety, modernizacja nie obejmuje pobliskiej krańcówki, gdzie torowisko też nie jest w dobrym stanie. Poza tym wymienione zostaną chodniki i przybędzie zieleni.