Łódź podbija Kraków
We wtorek (23 maja) informowaliśmy o pięciu filmach studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, które powalczą o nagrody podczas 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Nie są to jedyne produkcje powiązane ze stolicą województwa łódzkiego. W programie KFF znalazły się również 3 koprodukcje EC1 Łódź, dofinansowane z Łódzkiego Funduszu Filmowego. Śmiało można zatem stwierdzić, że w tym roku Łódź podbija Kraków.
Do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych oraz Konkursu Polskiego trafiła animacja w reżyserii Tomasza Popakula – „Zima”. Jest to psychodeliczna podróż do małej rybackiej wioski, w której jak w soczewce skupiają się zachowania, zwyczaje i przywary polskiej prowincji. Najnowsze dzieło Tomasza Popakula to animacja przypominająca horror utrzymana w konwencji realizmu magicznego.
Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowy jest najstarszą sekcją krakowskiego festiwalu. O Złotego Smoka i trzy Srebrne, ułatwioną drogę do Europejskiej Nagrody Filmowej i Oscara, ubiegać się będzie łącznie 37 filmów (w tym 5 z Polski):
- 13 dokumentów,
- 13 fabuł,
- 11 animacji.
Z kolei w konkursie najlepszych polskich filmów ostatniego roku o cztery Złote Lajkoniki w kategorii najlepszego średnio- i pełnometrażowego filmu dokumentalnego oraz w kategoriach najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego, fabularnego i animowanego, rywalizuje łącznie 41 filmów.
Panorama Polskiego Dokumentu
W pozakonkursowym cyklu „Panorama Polskiego Dokumentu” wśród ośmiu tytułów znalazły się także dwa łódzkie:
„Fantastyczny Matt Parey”
Film Bartosza Paducha to m.in. historia polskiej fantastyki – od słowa pisanego, przez komiks aż po gry. Jak podkreśla reżyser, trudno sobie wyobrazić polską fantastykę bez Macieja Parowskiego. Był redaktorem kultowej „Fantastyki”, stojącym za sukcesami kilku pokoleń literatów. Gdyby nie on, nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy „Wiedźmina” czy nagrodzonej Oscarem „Katedry” Tomasza Bagińskiego.
Zobacz zwiastun:
„Łódź Kaliska: Klasycy absurdu”
Dokumentalna opowieść Sławomira Grünberga to ukazana w iście montypythonowskim stylu historia fenomenu Łodzi Kaliskiej – jednej z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych grup artystycznych w Polsce, która działa na awangardowej scenie nieprzerwanie od 44 lat.
Na film składają się archiwalia z czasów największego artystycznego rozkwitu grupy. Komentarzem do materiałów historycznych są wywiady z członkami zespołu i jego sympatykami. Całość została dopełniona animacjami, stylistycznie odpowiadającymi surrealistycznemu profilowi grupy.
63. Krakowski Festiwal Filmowy potrwa od 28 maja do 4 czerwca. Część festiwalowych filmów będzie można również oglądać w Internecie – taką możliwość widzowie będą mieli od 2 do 18 czerwca.
Posłuchaj także: Cannes 2023. Dawid Bodzak: W trakcie pandemii nagromadziło się dużo energii, którą trzeba było z siebie wyrzucić [ROZMOWA]