W Łodzi upamiętniono ofiary niemieckiej akcji „Inteligencja”
Pod pomnikiem, przy wejściu na teren dawnego poligonu wojskowego Brus, złożone zostały kwiaty, a po uroczystości Aleksandra Szafrańska oprowadziła zgromadzoną młodzież szkolną po dawnym poligonie opowiadając o pracach poszukiwawczych i ekshumacyjnych, prowadzonych od kilku lat przez Biuro Poszukiwań
i Identyfikacji IPN.
W ten sposób upamiętniono ofiary niemieckiej akcji „Inteligencja” oraz osoby pomordowane przez reżim komunistyczny po zakończeniu II wojny światowej. – Skąd wiemy, że Niemcy tutaj przeprowadzali egzekucję? Namacalny dowód na ich działalność odkryto w 1965 roku. Wówczas na tyłach strzelnicy odnaleziono pierwszą mogiłę zbiorową, znaleziono szczątki 39 osób – mówiła Aleksandra Szafrańska.
„Ginęli za wolność i demokrację”
Katarzyna Czekaj-Kotynia z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi podkreśliła, że najważniejszymi uczestnikami uroczystości byli właśnie uczniowie. – Ludzie, którzy zginęli w akcji „Inteligencja”, zginęli tak naprawdę nie za to, co zrobili, a za wartości, które reprezentowali. Zginęli za wolność, niepodległość, demokrację, prawa obywatelskie. Istotne jest dla nas, by młodzież pamiętała właśnie o tych wartościach i była tym pokoleniem, która przejmie pałeczkę tych wartości. Tym samym udowodni, że ofiara osób, które zginęły w akcji „Inteligencja” nie poszła na marne – dodała.
W uroczystości na łódzkim Brusie wzięli udział uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata.