Lex deweloper w pofabrycznej zabudowie przy ulicy Rzgowskiej
W miejscu, gdzie dawniej znajdowała się Fabryka Wyrobów Włókienniczych Leonhardt, Woelker i Girbardt ma powstać apartamentowiec i obiekt handlowo-usługowo-rekreacyjny. Deweloper złożył wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na posesjach przy ulicy Rzgowskiej 9A-17A. Teren inwestycji jest pod ochroną konserwatorską, a plan zakłada zabudowę w granicach historycznych założeń fabrycznych. Jednak specustawa lex deweloper, na którą powołuje się inwestor, umożliwia odstępstwa od wytycznych w planie i studium zagospodarowania przestrzennego, jeśli zgodzi się na to Rada Miejska.
Zabudowa planowana jest wewnątrz kwartału: Pabianicka – Rzgowska – Bednarska – pl. Niepodległości. Od strony zachodniej ma przylegać do parku im. Legionów, od strony północnej – do budynków pofabrycznego historycznego Zespołu Fabrycznego Towarzystwa Aukcyjnego Manufaktur Wełnianych, od wschodniej – do budynku Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności, a od strony południowej do sali gimnastycznej, basenu i akademika WSIU.
Ostatnie remonty w latach 60.
W pofabrycznej zabudowie ma jednak powstać tylko jeden z dwóch planowanych budynków. W budynku hali szedowej z XIX w., która wpisana jest do ewidencji zabytków, zaprojektowano obiekt pełniący funkcje rekreacyjno-sportowe, handlowo-usługowe i ma też powstać w nim garaż. Co ciekawe, zaprojektowano parkowanie samochodów na specjalnych platformach. Dawna hala szedowa ma zostać przebudowana i nadbudowana. Ostatnie remonty budynków przemysłowych z lat 1890-1911, tworzących historyczny Zespół Fabryczny Towarzystwa Akcyjnego Manufaktur Wełnianych Leonhardt, Woelker, Girbardt, prowadzone były w latach 60 i 90. Ich efekt jest taki, że z elewacji zachowały się tylko pozostałości dawnego wyglądu budynków. Do tego w 1961 r. wymieniono konstrukcje szedowe hali, drewniane szedy zastąpiono żelbetowymi konstrukcjami.
Dwa lokale i usługowe i minimum 50 mieszkań
Podczas adaptacji historycznej hali szedowej na obiekt rekreacyjno-handlowo-usługowy zaplanowano oczyszczenie elewacji z warstw tynku i pozostawienie historycznych elewacji w fakturze i kolorze naturalnej cegły. W planie jest też likwidacja obecnej konstrukcji wewnątrz hali. Nowa ma umożliwić nadbudowę i ma stanowić konstrukcję nowoprojektowanego dachu. Sporą część hali zajmie parking, ale cześć od strony drogi dojazdowej zostanie wydzielona i przeznaczona na obiekt handlowy. Projektowane są maksymalnie dwa lokale usługowe.
W przypadku budynku mieszkalnego nie ma dokładnie określonej liczby lokali. Inwestor planuje minimalnie 50, a maksymalnie 105 mieszkań.