2. tom Monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”
Tom 2. Monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta” poświęcony jest dziejom Łodzi w latach 1820–1914, a więc czasom, kiedy niewielkie rolnicze miasteczko przekształciło się w wielki przemysłowy ośrodek miejski.
– Tom 2 obejmuje okres 1820-1914, ale wydaje się, że jest to najważniejszy okres, ponieważ to czas kariery miasta Łodzi. W 1820 było to niewielkie miasteczko, liczące niespełna tysiąc mieszkańców, a w przededniu wielkiej wojny było to potężne, przemysłowe miasto, jedno z najważniejszych miast ówczesnej Europy Środkowo-Wschodniej liczące z przedmieściami ok. 600 tys. mieszkańców – mówi prof. Jarosław Kita z Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego.
Drugi tom książki “Łódź poprzez wieki. Historia miasta” to efekt pracy 22 badaczy zawierający wiele źródeł, ciekawostki, ilustracje oraz fakty z czasów Łodzi przemysłowej.
– W tym tomie autorzy nam się rozhulali, ponieważ napisali 80 stron więcej niż w pierwszym tomie. Można tu przeczytać o życiu codziennym w mieście Łodzi, które się tworzyło i stawało się wielkie. W odróżnieniu od późniejszych okresów, pieniądze, które zarabiało to miasto, przeznaczało na własną infrastrukturę – dodaje Mariusz Goss, pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. dziedzictwa Łodzi.
Część I książki “Łódź poprzez wieki. Historia miasta” ma charakter chronologiczny i przestawia rozwój Łodzi przemysłowej. Kolejne części mają charakter problemowy i opisują społeczność miasta poprzez pryzmat narodowości i wyznań oraz kształtującego się nowoczesnego społeczeństwa industrialnego. Historycy sztuki przybliżają różne aspekty związane z przestrzenią miejską, architektoniczną różnorodnością miasta oraz kształtowaniem się aglomeracji łódzkiej. Autorzy odtwarzają też najważniejsze elementy życia łodzian w mieście przemysłowym w okresie jego cywilizacyjnego rozwoju.
Czytaj także: Zwłoki kobiety znalezione w Wieruszowie. Mogło dojść do zabójstwa
Tekst główny uzupełniają kapsuły zawierające fragmenty wartościowych źródeł, biogramy i ciekawostki oraz ilustracje. Ponadto całość publikacji uzupełniają pomocne w lekturze dodatki: wykaz dawnych ulic, indeksy, wykaz skrótów oraz aneks zawierający listę wszystkich łódzkich burmistrzów i prezydentów sprawujących swoje urzędy w latach 1821–1914.
zdjęcia: Sebastian Szwajkowski