Afera w Sejmie. Grzegorz Braun zgasił menorę chanukową
We wtorek (12 grudnia) Grzegorz Braun, poseł Konfederacji, zgasił menorę chanukową w Sejmie przy użyciu gaśnicy. Kilka chwil później wszedł na mównicę sejmową. – Nie może być miejsca na akty rasistowskiego, plemiennego, dzikiego, talmudystycznego kultu na terenie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Jak rozumiem, przez zebranych przemawia ignorancja. Nie jesteście państwo świadomi treści tego aktu, przesłania, zwanego niewinnie świętami Chanuka — podkreślił.
Decyzją Szymona Hołowni, marszałka Sejmu, Grzegorz Braun został wykluczony z obrad. Poseł Konfederacji został również ukarany finansowo przez Prezydium Sejmu – zostanie mu odebrana połowa uposażenia poselskiego na 3 miesiące, będzie też pozbawiony całości diety parlamentarnej przez pól roku.
Nagranie, na którym widać działanie posła Brauna opublikował w mediach społecznościowych Sebastian Napieraj, dziennikarz TVN24.
Skandaliczne zachowanie Grzegorza Brauna w Sejmie pic.twitter.com/wWTO8vGP6F
— Sebastian Napieraj (@sebastiantvn24) December 12, 2023
Kardynał Grzegorz Ryś przeprasza, politycy komentują
Do całej sytuacji odniósł się w oświadczeniu kard. Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.
W związku z wydarzeniem w Sejmie, którego dopuścił się pan poseł Grzegorz Braun gasząc świece chanukowe i oświadczając, że nie jest mu wstyd za to, co zrobił, oświadczam, że jest mi wstyd i przepraszam całą społeczność Żydów w Polsce – napisał w oświadczeniu kardynał Grzegorz Ryś.
Józef Weininger, przewodniczący gminy wyznaniowej żydowskiej w Łodzi, krytykując zachowanie polityka Konfederacji, jednocześnie podziękował Sejmowi za reakcję na ten incydent. – Pokazuje to, że nie jesteśmy sami. My nie możemy się poddawać jakimś naciskom, jak świętujemy Chanukę. Wstyd dla Polski, że takie zachowanie miało miejsce w Sejmie w tak ważnym dniu – skomentował.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Zachowanie posła Konfederacji skrytykował także premier Donald Tusk – określił je mianem haniebnych.
Także Piotr Gliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że jego środowisko nie zgadza się na wszelkie akty nietolerancji i agresji na tle religijnym. – W związku z zaistniałą sytuacją w imieniu własnym, ale także mam nadzieję, że całego naszego środowiska, klubu, chcę powiedzieć wyraźnie, że nie zgadzamy się na akty nietolerancji, agresji na tle religijnym i jakimkolwiek innym. To przeczy podstawowym wartościom humanitarnym, humanistycznym. Nie zgadzamy się na to po prostu – mówił.
– Przykro i smutno, tak wygląda Sejm RP po karygodnym i niewytłumaczalnym „zachowaniu” posła Brauna – tak z kolei napisał na portalu X Krzysztof Kwiatkowski, senator niezrzeszony.
Przykro i smutno, tak wygląda Sejm RP po karygodnym i niewytłumaczalnym „zachowaniu” posła Brauna‼️ pic.twitter.com/rPas5q4qH4
— Krzysztof Kwiatkowski (@Kwiatkowski2011) December 12, 2023
W środę (13 grudnia) Konfederacja zawiesiła posła Grzegorza Brauna w prawach członka klubu. Poinformował o tym w mediach społecznościowych Sławomir Mentzen, współprzewodniczący ugrupowania. Napisał, że Grzegorz Braun ma także zakaz wystąpień z mównicy Sejmie.
Na posiedzeniu klubu Konfederacji złożyłem wniosek o ukaranie Grzegorza Brauna zawieszeniem w prawach członka klubu oraz zakazem wystąpień z mównicy Sejmie.
Klub wnioskowane kary nałożył.
O tym, kto będzie członkiem naszego klubu będzie decydował wyłącznie klub Konfederacji.…
— Sławomir Mentzen (@SlawomirMentzen) December 13, 2023
„Grzegorz Braun ukazał twarz polskiego faszysty”
Do zachowania Grzegorza Brauna odniósł się także na antenie Polskiego Radia Marian Turski, historyk, dziennikarz i żydowski działacz społeczny. Powiedział, że to, co stało się w Sejmie powinno być przestrogą dla jego wyborców. – Grzegorz Braun ukazał twarz polskiego faszysty. W związku z tym ci, którzy go wybrali, powinni przemyśleć, czy człowiek tego typu, powinien ich reprezentować i kogo oni wybierają – podkreślił.
Marian Turski dodał, że to, co stało się w Sejmie, było czynem człowieka „niegodziwego“. – Wyobraźmy sobie, że ktoś w Sejmie ruszyłby z gaśnicą, żeby skierować ją na krzyż. Jaka byłaby reakcja wyborców Brauna? Poczuliby się dotknięci. Ja nie jestem człowiekiem religijnym, ale to są również uczucia ludzi, dla których jest to ważne święto, święto świateł, wolności, święto nikomu nie szkodzące – dodał.
Świece chanukowe w Sejmie zapalane są od wielu lat. W tym roku Chanuka rozpoczęła się 7 grudnia i potrwa do 15 grudnia. To jedno z najradośniejszych świat żydowskich. Każdego dnia po zmroku zapala się kolejną świecę na świeczniku czyli na tak zwanej chanukiji.
Komentowane 1
Niegodziwe to podnoszenie podatkow i wieku emerytalnego. Bogacenie sie kosztem spoleczenstwa i okradanie polaków. Nie popieram agresji ale koniec z kultami religijnymi w sejmie i bierzcie się do roboty!