Co zostanie odnowione na Starym Cmentarzu w Łodzi?
Jeszcze do jutra (26 listopada) można głosować na jeden z trzech nagrobków, który zostanie odnowiony z pieniędzy zebranych podczas tegorocznej kwesty na Starym Cmentarzu w Łodzi. Taki plebiscyt odbywa się już po raz kolejny dzięki inicjatywie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.
– Od kilku lat organizujemy głosowanie poprzez stronę facebookową towarzystwa. Każdego roku trzy, czy więcej, tych pomników proponujemy, prezentujemy właśnie zdjęcia, opisy. W tym roku szczególnie akcentujemy walory artystyczne tych pomników i ich zagrożenie, więc ten wybór łodzian jest zobowiązaniem dla nas, dla Towarzystwa i zawsze taki pomnik odnawiamy – mówi Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.
Jedną z propozycji jest nagrobek urodzonego w Wiączyniu tkacza Johanna Hardta.
– On się znajduje przy głównej alei części katolickiej, w kwaterze szóstej. Jest jednym z najstarszych, który znajduje się na Starym Cmentarzu, ale jednocześnie najbardziej okazałych, o takiej ciekawej formie. Pochodzi z lat siedemdziesiątych XIX wieku i został wykonany ze szlachetnego kamienia, z białego marmuru, otrzymując właśnie tę ciekawą formę – płyty, stelli w stylistyce neogotyckiej – opisuje Cezary Pawlak.
Pozostałe propozycje do głosowania to w części katolickiej cmentarza, grób Stefanii i Adolfa Bartoszów oraz w części ewangelickiej pomnik Marii z Saengerów Paszkiewicz, córki Gottlieba – jednego z sygnatariuszy Umowy Zgierskiej z 1821 roku, w której określono prawa i obowiązki osadników, przybywających do osad przemysłowych, m.in. Zgierza i Łodzi.
Dzięki głosom łodzian, z funduszy ubiegłorocznej kwesty pracom konserwatorskim poddany został nagrobek łódzkiego artysty Otto Bauera.