Finaliści to społecznicy, którzy przywracają pamięć o historii polskich Żydów przyczyniając się do budowania wzajemnego zrozumienia i szacunku.
Kim jest Ewa Paul?
Ewa Paul jest współorganizatorką konferencji “Przedwojenny Bełchatów – miasto trzech kultur” oraz współautorką książki pod tym samym tytułem, a także publikacji “Żydzi z Bełchatowa i okolic”, wydanej również w języku angielskim. Prowadzi na Facebooku dwujęzyczną polsko-angielską grupę “The Jews of Bełchatow / Bełchatowscy Żydzi”, do której należy ok. 500 potomków bełchatowskich Żydów z całego świata oraz bełchatowian zainteresowanych historią miasta. Ewa Paul na co dzień mieszka we Francji.
– Staram się robić, co mogę, by ratować tą pamięć. Nie mogą nadziwić, jak to wszystko jest zapomniane. Jak można tak wypchnąć z pamięci zbiorowej bełchatowian taką ogromną część historii tego miasta. To taka amnezja społeczna wręcz. To zastanawiało i szokowało, że na przykład w takim mieście nie ma ani jednego pomnika, czy tablicy, które przypominałby o mieszkańcach żydowskich z tego miasta. Poza zdewastowanym cmentarzem nie było nic – mówi Ewa Paul.
Kim jest Bożena Gajewska?
Bożena Gajewska z Kutna jest regionalistką, animatorka kultury, działaczką społeczna Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Jest autorką oraz koordynatorką kilkunastu projektów dotyczących przywracania pamięci o kutnowskich Żydach i autorką trzech czasowych wystaw edukacyjnych o społeczności Żydowskiej w Kutnie, Krośniewicach i Żychlinie.
Nagroda Muzeum Polin jest przyznawana już po raz 9. Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Konkurs realizowany jest w ramach projektu “Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”.