Panel prowadzony przez ZUS podczas drugiego dnia Europejskiego Forum Gospodarczego
Podczas dzisiejszego panelu, w trakcie Europejskiego Forum Gospodarczego, który prowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych, poinformowano, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych odnotował w ostatnim czasie rekordowe wpływy ze składek. Według wiceprezesa Pawła Jaroszka ma to głównie związek ze wzrastającą liczbą obcokrajowców zatrudnionych w kraju.

– To nie tylko my, polscy obywatele, wyjeżdżamy za granicę pracować, ale również Polska staje się coraz bardziej otwartym, atrakcyjnym rynkiem pracy dla cudzoziemców i w tym momencie przekroczyliśmy już 1,075 mln osób, które są zarejestrowane w zakładzie ubezpieczeń społecznych z zagranicy i legalnie podejmują zatrudnienie w Polsce – mówił Paweł Jaroszek.
Posłuchaj całej rozmowy:
Emerytura za granicą zależy od formy świadczenia pracy
– No to zależy, w jakiej formie będą świadczyli pracę. Czy ta praca za granicą jest pracą sporadyczną, okazjonalną, a już takim językiem posługując się precyzyjnym, odbywają to na zasadzie delegowania, czyli wówczas cały czas podlegają ubezpieczeniu w polskim systemie ubezpieczeń społecznych, czy też przenoszą się za granicę permanentnie i tam wykonują pracę już u zachodniego zagranicznego pracodawcy. Wtedy będą podlegali tak naprawdę ubezpieczeniom w tamtym systemie. W zależności od tego, jak ten staż wyglądał w jednym czy w drugim kraju, te emerytury będą albo z jednego kraju, albo z kilku krajów – tłumaczył Paweł Jaroszek.
Posłuchaj:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał, że stawia odważniej na automatyzację i elektronizację w dobie sztucznej inteligencki. Europejskie Forum Gospodarcze potrwa do jutra.
Dzień Przedsiębiorczości
Podczas drugiego dnia Europejskiego Forum Gospodarczego w Łodzi, uczczono IV Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorczości. Święto to ustanowiono przede wszystkim by zachęcić młodzież do osiągania sukcesów w biznesie. Genezę powstania przypomniał rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz.
– Przypomnę, 7 lat temu parlament przyjął uchwałę, którą ustanowił 21 czerwca Dniem Przedsiębiorcy. Mamy także taki dzień, w którym państwo polskie dziękuje rzeszy przedsiębiorców pracujących na własny rachunek, ale zatrudniających też 80 proc. wszystkich pracowników w Polsce, wypracowujących 50 proc. PKB, za ich pracę, za wkład w dobro naszego kraju – podkreślił Adam Abramowicz.
Posłuchaj:
Posłuchaj:
Na zakończenie konferencji przedstawiciele Łódzkiej Izby Handlowo – Przemysłowej i Łódzkiego Instytutu Technologicznego (Karol Pruski i dr Radosław Dziuba) podpisali dokument o porozumieniu.