Dziś (10 maja) sędzia Tomasz Krawczyk wysłuchał opinii biegłych sądowych. Według opinii dr Aleksandry Herman – psychologa UW i biegłej Sądu Okręgowego Warszawa-Praga zamysłem artysty Piotra Wygachiewicza nie było znieważenie uczuć religijnych.
Posłuchaj:
Jak dodała dr Herman, kontrowersyjny cykl fotograficzny był tylko częścią wystawy “Archiwum Regresywne”. Jest też opinia drugiego biegłego – ks. Piotra Roszka profesora nauk teologicznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, który swoją ocenę opierał na 3 zdjęciach: z wizerunkami różańca, Jana Pawła II i Matki Boskiej.
– Kult Matki Bożej cieszy się wyjątkowym kultem wiernych w Polsce ze względu na powiązania z historią naszego narodu i często wątki narodowe oraz religijne są ze sobą połączone. W teologicznym aspekcie, który analizowałem jako biegły, zwracam uwagę, że jest to kult wykraczający poza kult świętych jako wyższy przejaw czci.
Mecenas Bartosz Rodak – obrońca Marcelo Zammenhoffa uważa, że sprawa w ogóle nie powinna się znaleźć na wokandzie.
– Moim zdaniem ta sprawa nigdy nie powinna trafić nigdy przed oblicze temidy. Tutaj nie ma tak naprawdę mowy o popełnieniu jakiegokolwiek przestępstwa.
Oskarżonego w stroju klauna chciał wesprzeć Niemiecki artysta Artur Klose.
– Galeria sztuki również jest miejscem świętym dla innych ludzi – oczywiście nie upokarzając kościoła – i dlatego, jeżeli ktoś czuje się obrażony jakimiś uczuciami , których można się tam spodziewać, to powinien po prostu nie chodzić do tego miejsca i pozwalać innym ludziom rozwijać się, tworzyć.
Oskarżycielem posiłkowym jest Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, prezes Europejskiego Centrum Inicjatyw Obywatelskich.
– Jestem zaskoczona też bagatelizowaniem całej sprawy, również przez obronę oskarżonego, ponieważ cały czas mamy takie wrażenie, siedząc na sali sądowej, że nic się nie stało, że artyście wolno wszystko, że wolno przekraczać mu wszelkie granice, że wolno łamać prawo. Ja twierdzę, że nie wolno. Uprawianie sztuki musi się odbywać w granicach prawa. Owszem, istnieje coś takiego jak wolność artystyczna, istnieje również wolność nauki i sztuki gwarantowana w konstytucji, ale istnieje też wolność poszanowania poglądów innych i wyraźny zapis Konstytucji mówiący o tym, że nie wolno obrażać symboli państwowych czy uczuć religijnych.
Przypomnijmy – w czerwcu 2021 roku na wystawie podczas Fotofestiwalu zestawił symbole narodowe, religijne oraz wizerunki polskich polityków z kobiecymi narządami.