Aleksandra Gryka promuje akcję „Czytaj i wejdź do gry”
W środowy (17 kwietnia) wieczór Aleksandra Gryka, siatkarka ŁKS-u Commercecon Łodź i reprezentacji Polski, promowała w bibliotece MeMo akcję „Czytaj i wejdź do gry!”
Zawodniczka mówiła o tym, jak ważną rolę w życiu sportowców odgrywa czytanie książek. – Czytelnictwo da się połączyć z każdą inną dziedziną życia i każdym zawodem. Daje nam wgląd w zupełnie inne życie, niż to, które prowadzimy. Jeśli uda mi się zachęcić do czytania ludzi, którzy pasjonują się sportem, to będzie to największa wygrana – mówiła zawodniczka „Łódzkich Wiewiór”.
Piotr Nowakowski zachęcał do czytania w Skierniewicach
Narodowe Centrum Kultury zaprosiło sportowców publicznie deklarujących zainteresowanie książkami, aby zachęcali swoich fanów do czytania. Aleksandra Gryka była pierwszą z prelegentek. W czwartek (18 kwietnia) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skierniewicach do czytania zachęcał siatkarz Piotr Nowakowski, dwukrotny mistrz świata (2014, 2018).
– Na palcach jednej ręki mógłbym wyliczyć siatkarzy, którzy nigdy nie czytali. W podróżach mamy czas, by szybko wyjąć książkę z plecaka i czytać. Jest to bardzo wygodny sposób na relaks, oderwanie się od rzeczywistości i nie myślenie o tym, co nas czeka w kolejnym spotkaniu. Książki też potrafią nas zmotywować. Czytamy biografie innych sportowców, którzy są naszymi idolami – mówił zawodnik.
Kamil Składowski, dyrektor działu komunikacji Polskiej Ligi Siatkówki, podkreślał, że pomysł akcji sięga do korzeni tego sportu. – Przez wiele lat w zawodowych ligach były drużyny wywodzące się ze środowisk akademickich, w których czytanie było czymś naturalnym – mówił. Jak dodał, akcja „Czytaj i wejdź do gry!” ma zachęcać do czytania książek. – Będziemy starali się ten program tak rozwinąć, by połączyć ludzi, którzy interesują się sportem i czytaniem. Być może osoby, które czytają, nigdy nie były na meczu siatkówki. W ten sposób chcemy ich zachęcić, aby przyszły na mecz lub chociaż obejrzały go w telewizji – mówił.
Na spotkaniach w bibliotekach można zadać własne pytania sportowcom, wziąć udział w czytelniczo-sportowych quizach z nagrodami, a także założyć własną kartę biblioteczną.