Aktywność fizyczna dla osób z niepełnosprawnościami
Aktywność fizyczna oczyszcza głowę, daje szansę na większą sprawność, ale przede wszystkim motywuje do łamania kolejnych mentalnych barier. To prawda – trudno jest zrobić pierwszy krok – ale tylko wtedy możliwe jest sprawdzenie siebie i walka z własnymi ograniczeniami.
Czytaj także: Kto kierował służbowym autem burmistrza Wielunia i łamał przepisy drogowe?
Podobnego zdania jest zduńskowolanin, trener, członek Zarządu Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych “Start”, Marcel Jarosławki, który od urodzenia jest osobą niepełnosprawną i porusza się za pomocą ortoprotezy. To jednak nie przeszkodziło mu odnosić międzynarodowe sukcesy sportowe. Przed laty w skoku wzwyż zdobywał medale paralekkoatletycznych mistrzostw świata i mistrzostw Europy.
Nie każdy musi wystarostować na paraolimpiadzie.
– Wystarczy zrobić to dla siebie, dla własnego zdrowia – mówi Robert Finc, który brał udział w Paralekkoatletycznym Grand Prix Polski w Sieradzu.
Aby zacząć swoją przygodę ze sportem potrzebna jest odpowiednia infrastruktura, tak by na samym początku się nie zniechęcić.
– O ile barier architektonicznych wciąż w Łódzkiem nie brakuje, to sieradzki stadion lekkoatletyczny i zduńskowolska pływalnia spełniają wszystkie potrzebne normy – mówi dyrektor MOSiR-u w Sieradzu, Piotr Iszczek.
Jak mówi prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora, wybudowana w 2021 roku kryta pływalnia w Zduńskiej Woli już teraz służy osobom z niepełnosprawnościami.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
W zachodniej części województwa działa kilka sekcji sportowych dla osób z niepełnosprawnościami, to m.in pływanie, tenis stołowy czy lekkoatletyka. Szczegółów dotyczących oferty sportowej można szukać m.in w Integracyjnym Klubie Sportowym “Start” w Zduńskiej Woli.