Zbigniew Boniek – legenda Widzewa z Bydgoszczy. W Łodzi odnalazł miłość [ZDJĘCIA]
W piątek (12 sierpnia) Zbigniew Boniek przyjechał do Łodzi. Legendarny piłkarz Widzewa nie tylko obejrzy z trybun starcie z Legią Warszawa, ale i odebrał tytuł Honorowego Obywatela Łodzi.
Zbigniew Boniek – Honorowy Obywatel Łodzi
W piątek (12 sierpnia) w Pałacu Poznańskiego w Łodzi Zbigniew Boniek odebrał tytuł Honorowego Obywatela Łodzi. Wyróżnienie zostało przyznane legendarnemu piłkarzowi w listopadzie 2018 roku, ale – ze względu na pandemię COVID-19, popularny “Zibi” odebrał je dopiero teraz.
Honorowe obywatelstwa przyznawane są raz na cztery lata. W 2018 roku obok Bońka zaszczytu dostąpiły jeszcze trzy inne osoby: Teresa Żylis-Gara, Josef Buchmann i Daniel Libeskind.
– Kiedy przyjechałem do Łodzi w 1975 nie przypuszczałem, że ta historia będzie tak długa, piękna, obfitująca w przyjaźnie, sukcesy, znajomości. Jestem wzruszony. Człowiek po to pracuje, żeby ktoś później o tym pamiętał – powiedział Zibi.
Odebranie tytułu Honorowego Obywatela Łodzi to dla Zbigniewa Bońka jeden z punktów wizyty w stolicy województwa łódzkiego. Wieczorem (godz. 20.30) obejrzy on również z wysokości trybun stadionu przy al. Piłsudskiego mecz 5. kolejki ekstraklasy, w którym Widzew Łódź podejmie Legię Warszawa. Były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej nigdy nie ukrywał swojej sympatii dla klubu czterokrotnych mistrzów Polski. Sam zresztą dwukrotnie sięgał z łodzianami po krajowy tytuł.
Bydgoszczanin, który znalazł w Łodzi miłość
Zbigniew Boniek wielokrotnie w wywiadach podkreślał swoją miłość do Widzewa. – Gdy jako dzieciak przyjechałem z Bydgoszczy do Łodzi na Widzew z ojcem (…) coś poczułem. Od razu wiedziałem, że chcę tutaj zostać. W Łodzi się ożeniłem, tutaj poznałem masę przyjaciół, z Widzewem graliśmy w europejskich pucharach i z Widzewa trafiłem do reprezentacji. Miłość do Widzewa była, jest i będzie – mówił w jednym z wywiadów.
Zbigniew Boniek zakochał się w Łodzi, urodził się jednak w Bydgoszczy. Przyszedł na świat 3 marca 1956 roku w Bydgoszczy. W tamtejszym Zawiszy uczył się piłkarskiego rzemiosła. W niebiesko-czarnych barwach występował w latach 1968-1975. Kolejnym przystankiem w jego karierze był właśnie Widzew. W Łodzi, którą opuścił w 1982 roku, rozegrał 172 ligowe spotkania, strzelił 50 goli. Przed mundialem ’82 został wytransferowany do włoskiego Juventusu – ówcześnie jednego z najlepszych klubów w Europie.
Bello di notte
Ze “Starą Damą” sięgał nie tylko po mistrzostwo (1984) czy Puchar Włoch (1983). Odnosił sukcesy także na europejskich salonach. W 1984 roku zdobył z turyńczykami Puchar Zdobywców Pucharów (poprzednik Pucharu UEFA). W tym samym roku wywalczył również Superpuchar Europy. Rok później Zbigniew Boniek wywalczył z Juventusem także Puchar Europy – był uczestnikiem pamiętnego meczu finałowego z angielskim Liverpoolem, na stadionie Heysel w Brukseli. Podczas spotkania doszło do zamieszek kibiców, w wyniku których zginęło 39 osób.
W czasie gry w europejskich pucharach zyskał przydomek “Bello di note”, co tłumacząc z języka włoskiego na polski oznacza “piękny nocą“. Swój pseudonim Zbigniew Boniek otrzymał dzięki strzelaniu goli w ważnych meczach rozgrywanych wieczorami.
Po odejściu z Juve w 1985 roku, przez następne trzy sezony występował w AS Romie. W klubie z wiecznego miasta sięgnął m.in. po Puchar Włoch. W nim również zakończył piłkarską karierę.
Wybitny reprezentant
Zbigniew Boniek to również wybitny reprezentant. Z “orłem na piersi” zadebiutował jeszcze za czasów gry w Widzewie – w 1976 roku. Selekcjonerem był wówczas Kazimierz Górski, a Biało-Czerwoni rywalizowali z Argentyną.
Sześć lat później zasłynął na mundialu w Hiszpanii, gdzie w starciu przeciwko Belgom ustrzelił hat tricka. Łącznie w narodowych barwach Zbigniew Boniek rozegrał 80 spotkań, w których zdobył 24 bramki.
Od trenera do prezesa
Po zakończeniu piłkarskiej kariery Zbigniew Boniek próbował swoich sił również jako trener. Bez powodzenia prowadził m.in. kluby z Włoch (Lecce, Bari). W 2002 objął nawet stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski. Również bez sukcesu.
W latach 2004-2006 wrócił do Widzewa Łódź jako jeden ze współwłaścicieli i członków zarządu. Od października 2012 roku do 18 sierpnia 2021 był również prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Od 2018 roku jest Honorowym Obywatelem Województwa Łódzkiego.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |