Cięcie tlenowe wymaga dużych umiejętności. O jakich zasadach trzeba pamiętać?
Wśród najpowszechniej stosowanych metod obróbki metalu wymienia się zwykle cięcie tlenowe. To metoda z długą historią, która dzięki pewnym udoskonaleniom do dzisiaj znajduje zastosowanie. Jednak trzeba pamiętać, że cięcie tlenem wcale nie jest proste. Niezbędna jest profesjonalna obsługa sprzętu. Dlaczego? O czym trzeba pamiętać? Wyjaśniamy!
Artykuł partnera
Na czym polega cięcie tlenowe?
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie są zasady cięcia palnikiem acetylenowo-tlenowym, powinieneś najpierw poznać specyfikę tej metody. Najogólniej rzecz ujmując, polega ona na przecinaniu rozgrzanego materiału tlenem pod ciśnieniem. Do podgrzewania wykorzystuje się rozmaite gazy, a najlepsze efekty daje acetylen.
Jak widać, istnieją pewne podobieństwa, jeśli chodzi o spawanie gazowe i cięcie tlenowe. W obu przypadkach niezbędny jest odpowiedni gaz. Obie metody wymagają też zastosowania szczególnej ostrożności. Zarówno spawanie, jak i cięcie tlenowe można wykonać urządzeniami oferowanymi przezfirmę Eckert. To firma z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży. Zalecamy, aby sprzęt kupować właśnie od tak doświadczonych i uznanych producentów.
Cięcie acetylenowo-tlenowe rozpoczyna się od emisji acetylenu. Ten łatwopalny gaz jest podgrzewany i aplikowany na obrabiany materiał. Po rozgrzaniu metalu jest on zasysany przez maszynę i przecinany. Brzmi to wszystko prosto, jednak wbrew pozorom nie jest wcale takie łatwe.
Poprawne cięcie acetylenowo-tlenowe: jak przebiega?
Takie zabiegi jak spawanie gazowe i cięcie tlenowe wymagają profesjonalnego podejścia. Zasady cięcia palnikiem acetylenowo-tlenowym poznaje się na specjalistycznych kursach. Ukończenie takiego kursu jest niezbędne, aby móc sprawnie obsługiwać urządzenia do cięcia tlenowego.
Do najważniejszych zadań operatora należą:
- wybór odpowiedniego gazu,
- określenie optymalnej odległości palnika od powierzchni metalu,
- poprawne manewrowanie lancą podczas przecinania,
- przestrzeganie zasad BHP cięcia palnikiem acetylenowo-tlenowym.
Pierwsze trzy z wymienionych zasad cięcia dotyczą głównie poprawności obróbki. Od wprawy operatora w tym zakresie zależą efekty jego pracy. Jednak bardzo duże znaczenie ma także BHP, czyli zbiór zasad, jakie wpływają na bezpieczeństwo operatora.
Cięcie palnikiem acetylenowo-tlenowym a procedury
Jeśli chodzi o cięcie z udziałem acetylenu, to zastosowanie tej mieszanki jest bardzo szerokie. Operator powinien znać specyfikę obrabianych materiałów, aby móc zachować niezbędne środki bezpieczeństwa. Koniecznością jest również zaliczenie szczegółowego kursu BHP.
Cięcie palnikiem acetylenowo-tlenowym może być niebezpieczne ze względu na wytwarzanie wysokiej temperatury i emisję łatwopalnego gazu. Dlatego też cięcie tlenowe to zadanie dla fachowca z bardzo skrupulatnym przeszkoleniem z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że cięcie tlenowe to metoda bardzo przydatna. Zastosowanie tlenu i acetylenu jest szerokie, a precyzja cięcia bardzo wysoka. Niemniej jednak zadowalające efekty pracy nie są możliwe do osiągnięcia przez laika obsługującego sprzęt.
Co więcej, znajomość zasad BHP i wiedza dotycząca tego, jak ich przestrzegać, to absolutna podstawa. W czasie obsługi sprzętu do cięcia tlenowego niezbędna jest też duża ostrożność, która pozwoli nam uniknąć nieszczęśliwego wypadku przy pracy. Nigdy nie należy o niej zapominać.