Kolorowa Tolerancja w Łodzi. Jesteśmy gotowi na życie w nowym polsko-ukraińskim społeczeństwie?
W Łodzi rozpoczęła się 21. edycja “Kolorowej Tolerancji”. Akcja, która ma na celu walkę z mową nienawiści i naukę współistnienia z innymi, po raz pierwszy wpisuje się w kontekst wojny na Ukrainie.
Pokój, , peace
Symboliczną inauguracją akcji było odsłonięcie muralu w podwórku przy ul. Ogrodowej 22 w Łodzi. W jego powstanie zaangażowani byli m.in. podopieczni ośrodka kuratorskiego, a także społeczność ukraińska.
– Napis “pokój” został zapisany w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim. W tym roku to hasło ma znacznie silniejsze znaczenie, niż jeszcze rok, dwa, czy 21 lat temu, kiedy rozpoczynała się “Kolorowa Tolerancja” – mówi Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. – W tym czasie było bardzo trudno, by mural miał przesłanie pokojowe, nie antywojenne. Znaczenie tego muralu jest też takie, żeby dać oddech – dodaje Dariusz Paczkowski, pomysłodawca muralu.
Warsztaty na Widzewie i ŁKS-ie
W ramach “Kolorowej Tolerancji” zaplanowano m.in. warsztaty dla polskich i ukraińskich rodzin. W akcję zaangażowane są kluby sportowe, zarówno Widzew Łódź, jak i ŁKS Łódź. – Idziemy na stadiony, na Widzew i ŁKS. Zaprosiliśmy łodzian po to, żeby zwiedzili te miejsca. Chcielibyśmy pokazać, że te kluby piłkarskie robią bardzo dużo dobrego. To nie są tylko te napisy na murach, o których od 21 lat mówimy, z którymi walczymy. To są fajne akcje, edukacyjne przedsięwzięcia także związane z historią Łodzi – zaznacza Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Tegoroczna “Kolorowa Tolerancja” potrwa do czwartku (24 marca).
Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest TUTAJ.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Kolorowa Tolerancja 2022. Wyjątkowy mural oraz warsztaty dla polskich i ukraińskich rodzin | audio (m4a) audio (oga) |

Dobre słowa
Od 21 lat w Łodzi w pierwszy dzień wiosny mówi się o tolerancji, szacunku i empatii. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi jest organizatorem “Kolorowej Tolerancji” od 2012 roku. Przez te wszystkie lata przeprowadzone zostały warsztaty dla dzieci i młodzieży, zorganizowano także wycieczki po Łodzi, Żywą Bibliotekę dla Policji i Straży Miejskiej, czy spotkania w łódzkich świątyniach.
Tegoroczne hasło wydarzenia to “Dobre słowa”.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |