Łódzkie cmentarze pozostają świadectwem historii miasta
Cmentarze to miejsca wyjątkowe, zawierające wiele informacji o dawnych mieszkańcach miejscowości, w których się znajdują. Na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej, a także na Cmentarzu na Dołach znajdziemy groby tych, którzy budowali miasto i mieli wpływ na jego rozwój.
Co roku, prowadzona jest kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi. W tym roku – ze względu na epidemię – tylko w internecie.-Cmentarz przy ul. Ogrodowejpowstał w 1855 roku i jest jedną z najstarszych łódzkich nekropolii – mówi przewodnik po Łodzi Justyna Tomaszewska. -Jest tam część katolicka, ewangelicka i prawosławna, co też podkreśla tę niezwykłą wielokulturowość naszego miasta. Zwłaszcza ta część ewangelicka jest wyjątkowa. Ona ma w ogóle takie założenie parkowe, więc są tam piękne drzewa, przepiękne bluszcze i prawdziwe dzieła sztuki – mówi Tomaszewska.
Na Starym Cmentarzu w Łodzi znajdziemy między innymi, mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich. -Do takich moich ulubionych miejsc należy oczywiście grób Sophie Biedermann, czyli przepiękny anioł, który chroni symbolicznie dzieci. Sophie umarła przy połogu w związku z tym, ten grób ma jeszcze większą siłę, gdy zna się jeszcze historię tej rodziny. Bardzo monumentalny jest oczywiście grób Juliusza Kunitzera, czyli takiego fabrykanta, który miał w Łodzi taką sobie sławę. Nie był zbyt lubiany, natomiast jemu zawdzięczamy między innymi tramwaje – przypomina przewodniczka.
Uwagę przykuwa również kaplica Karola Scheiblera. – To w ogóle jest największy tego typu grób – kaplica na cmentarzach łódzkich. Największy łódzki fabrykant, także po śmierci ma największy pałac, jeżeli można tak powiedzieć. W tej chwili kaplica jest w remoncie, więc warto obserwować chociażby te zmiany, które zachodzą z roku na rok – podkreśla Justyna Tomaszewska.
Z kolei w Alei Zasłużonych na Cmentarzu na Dołach pochowani są między innymi politycy, filmowcy i muzycy. Chociażby Ludwik Benoit, Bogusław Mec, czy Wojciech Jerzy Has. – To osoby, które miały, znaczący wpływ na to, jak wygląda dzisiaj Łódź. A ja bardzo lubię cmentarze trochę mniejsze, czyli choćby cmentarz przy ulicy Sopockiej, czy Gadka Stara. Wyjątkowy jest cmentarz w Łagiewnikach. To są te miejsca, które świadczą o historii naszego miasta, także tej współczesnej. Zawsze zachęcam, żeby będąc na cmentarzach łodzianierozglądali się, czytali też te napisy na grobach, bo można się po prostu bardzo wiele dowiedzieć o naszym mieście – dodaje przewodniczka po Łodzi Justyna Tomaszewska.
W regionie łódzkim jest także cmentarz uznany za jeden z najpiękniejszych w kraju- to Stary Cmentarz w Piotrkowie Trybunalskim, założony w 1830 roku.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |