O odwadze, przyzwoitości, niezłomności ducha i sile człowieczeństwa. Serial audio Jan Karski w Radiu Łódź
Codziennie (od poniedziałku do piątku) o godz. 12.30 i 15.30 wysłuchamy kolejnego fragmentu historii życia Jana Kozielewskiego (ps. Jan Karski) dziejącej się w latach 1939 1945, od przystąpienia do konspiracji, aż po rozmowę z F. D. Rooseveltem w Białym Domu, na której to emisariusz, jako naoczny świadek zdarzeń, opowiedział o sytuacji w okupowanej Polsce oraz o eksterminacji Żydów.
Z tej prawie sześciogodzinnej opowieści dowiadujemy się, w jakich sposób funkcjonowało Państwo Podziemne, przedstawiamy drogę Jana Karskiego do Waszyngtonu, przechodząc chronologicznie przez najważniejsze epizody z życia naszego bohatera: początek wojny, aresztowanie i pobyt w sowieckim obozie jenieckim, ucieczkę z pociągu wiozącego Karskiego na roboty do III Rzeszy, pierwszą misję zakończoną dotarciem do rządu na uchodźstwie we Francji. Kolejne odcinki opowiadają o aresztowaniu przez gestapo, próbie samobójczej, odbiciu Karskiego z rąk okupanta, następne przedstawiają okres londyński zakończony wizytą w Białym Domu.
Serial Jan Karski to opowieść o odwadze, przyzwoitości, niezłomności ducha i sile człowieczeństwa; o ludziach, którzy mimo życia pod ciągłą presją brutalnego terroru potrafili przeciwstawić się złu, które zadomowiło się w Polsce.
Nazwa | Plik | Autor |
Serial audio Jan Karski w Radiu Łódź | video (m4v) video (webmv) video (webmv_hd) video (m4v_hd) |
Opowiadamy ten życiorys celowo skupiając się na młodości Jana Karskiego (należy pamiętać, że w dniu rozpoczęcia wojny miał on 25 lat) wierząc, że opowieść o młodym człowieku mocniej trafi do wyobraźni młodych ludzi.
W roli tytułowej występuje Jakub Gierszał, znany m.in. z głośnego filmu Sala Samobójców. Narratorem jest Wojciech Malajkat. W pozostałych można usłyszeć: Julię Kamińską, Zbigniewa Zamachowskiego, Joannę Osydę, Lecha Łotockiego, Mikołaja Roznerskiego, Waldemara Barwińskiego, Adama Woronowicza i Jacka Braciaka. W sumie obsada tego projektu zamyka się w liczbie ponad 40 aktorek i aktorów.
Serial zrealizowany jest w kilku językach: polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, słowackim, francuskim oraz włoskim. Lektorem czytającym ścieżkę dialogową w języku polskim jest Janusz Szydłowski.
Serial jest w całości udźwiękowiony, a oryginalną muzykę do serialu skomponował Adam Walicki. Autorzy wykorzystali w nim fragmenty książki Jana Karskiego Tajne Państwo. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Krzysztof Czeczot.