Rocznica Zbrodni katyńskiej. Złożenie kwiatów, modlitwa i apel poległych [ZDJĘCIA]
Przed pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Łodzi uczczono dziś 78. rocznicę mordu żołnierzy NKWD na polskich oficerach i przedstawicielach inteligencji. Złożono kwiaty, odczytano apel poległych i odmówiono modlitwę ekumeniczną za dusze Polaków zamordowanych przez Sowietów.
– Stoimy tutaj razem: ksiądz ewangelicki i ksiądz prawosławny, rabin i ksiądz rzymskokatolicki. Aby pośród wielu słów, które są wypowiedziane odmówić i zaprosić do odmówienia modlitwy w intencji poległych, bestialsko pomordowanych, a także o pokój i pojednanie – usłyszeli uczestnicy uroczystości.
Janusz Lange, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Łodzi podkreślił, że misją tych, którzy pamiętają czas wojny i okupacji, jest podtrzymywanie pamięci o ich ofiarach. – Wszystkie nasze plany i zamiary chcemy ukierunkować na pracę z młodzieżą. Od 10 lat mamy w Łodzi drugą szkołę katyńską, to Gimnazjum Publiczne nr 16 im. Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Młodzież jeździ z nami na polskie cmentarze wojenne. Stowarzyszenie ufundowało szkole sztandar, a ta grupa młodzieży, która jeździ z nami, otrzymuje w prezencie guziki katyńskie, które są świadectwem wspólnoty naszej Rodziny Katyńskiej.
Nazwa | Plik | Autor |
78. rocznica Zbrodni katyńskiej | audio (m4a) audio (oga) |
“Katyń to słowo symbol; symbol bestialstwa dokonanego na polskim narodzie, strzału w tył głowy i haniebnej próby zatarcia śladów mordu. 78 lat temu sowieccy zbrodniarze zadecydowali o zamordowaniu Polaków w Katyniu. W ten sposób chcieli pozbawić nasz kraj elity narodu. Zbrodnia Katyńska to jedna z najtragiczniejszych kart polskiej historii” – napisał w liście odczytanym w trakcie obchodów minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, edukacja historyczna i kultywowanie pamięci o Polakach, którzy “złożyli daninę krwi i za wierność ojczyźnie zapłacili najwyższą cenę” jest jednym z podstawowych obowiązków współczesnych pokoleń.
– Katyń to mord na prawie 22 tys. obywateli polskich zamordowanych skrytobójczo za to, że byli Polakami, że nosili polskie mundury wojskowe, policyjne i innych służb II Rzeczypospolitej. Ich groby ukryte w lasach Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i Kuropat miały – w zamiarze morderców – stać się grobem niepodległej Rzeczypospolitej – podkreślił prezes łódzkiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Janusz Lange. Przypomniał również, że od 1943 r. głoszone było tzw. kłamstwo katyńskie – zakazane było wspominanie o prawdziwych sprawcach mordu, a w czasach PRL ludzie mówiący prawdę o Katyniu byli szykanowani i karani.
Z okazji łódzkich obchodów przy Pomniku Katyńskim wystawiono wartę honorową – pełnili ją żołnierze z Brygady Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej oraz Strażnicy Tradycji z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19. Zgodnie z tradycją przestrzeganą od dnia odsłonięcia monumentu w 1990 r., duchowni różnych wyznań odmówili przy nim modlitwę ekumeniczną.
Wcześniejszą mszę św. w intencji Ofiar w pobliskim Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej odprawił biskup Adam Lepa.
Łódzki Pomnik Katyński, przy którym odbyła się dzisiejsza uroczystość, jest najstarszym w Polsce monumentem upamiętniającym ofiary zbrodni Sowietów z 1940 roku.
Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., kiedy do niewoli dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu – jako wrogów komunizmu i Związku Sowieckiego – zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem podpisanym przez Józefa Stalina 5 marca 1940 r., NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |