Do 11. edycja Budżetu Obywatelskiego w Łodzi zakwalifikowano aż 799 projektów
799 projektów – 660 osiedlowych i 139 ponadosiedlowych. 8 kategorii – od kultury po środowisko i infrastrukturę. 239 nie dopuszczono do głosowania. Każdy łodzianin, niezależnie od wieku, może wybrać pięć projektów z maksymalnie dwóch osiedli i pięć zadań ponadosiedlowych. Społecznik Kosma Nykiel z Łódź Cała Naprzód uważa, że warto wziąć udział w głosowaniu.
– Łodzianie co do zasady powinni się zainteresować, co jest do zagłosowania na ich osiedlach, bo mogą naprawdę fajne rzeczy zmienić. Ja powiem tylko jedno, że nikt za nas miasta nie zmieni. Jeśli nawet takim drobnym głosem możemy się przyczynić do tej zmiany – na pewno warto to zrobić – namawia Kosma Nykiel.
– W mojej okolicy jest bardzo dziurawa droga i próbujemy tę drogę rokrocznie naprawić z budżetu obywatelskiego – mówi mieszkanka Łodzi, która głosuje od lat.
Coraz więcej polówek
Łodzianie uważają, że Budżet Obywatelski jest potrzebny. Dzięki niemu łodzianie i okoliczni mieszkańcy korzystają z kin plenerowych – mówi Wojciech Wojtysiak z Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka.
– To pokazuje, że faktycznie łodzianie mają na to ochotę! Jako Polówka nie możemy dotrzeć wszędzie z różnych przyczyn, a jeżeli oni się do nas zgłaszają, to bardzo chętnie się tam pojawiamy. Ciekawostką jest to, że do tych miejsc przyjeżdża bardzo dużo ludzi z Łodzi – lokalnych mieszkańców – jak i z całego miasta. Dzięki tym projekcjom tak naprawdę łodzianie poznają swoje miasto, no bo któż mógłby np. wiedzieć, gdzie znajduje się plac zabaw Skwerania, który znajduje się obok Zdrowia? Dzięki temu łodzianie takie rzeczy zauważają – zaznacza Wojciech Wojtysiak.
Tyrolka i nordic walking
Wśród propozycji – obok środowiskowych i infrastrukturalnych – znajdują się również te rekreacyjne, np. zjazd linowy na Bałutach.
– Inicjatywa ma na celu montaż zjazdu linowego przy lokalnym placu zabaw, co z pewnością wzbogaci czas spędzony na świeżym powietrzu przez nasze dzieci i młodzież. Zjazd linowy to obowiązkowy punkt każdego placu zabaw – zapewnia Michał Bartosik, inicjator projektu.
Inna propozycja – zajęcia nordic walking na osiedlu Nowosolna.
– Mieszkańcy tych osiedli, które są z dala od centrum, w okolicach granic Łodzi, często mają utrudniony dostęp do infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Mało jest ofert tam na miejscu. Oczywiście są różne klubie fitness itd, ale nordic walking jest formą rekreacji, którą można uprawiać wszędzie, przez cały rok, praktycznie za darmo. Właśnie stąd ten pomysł, by pójść w te małe osiedla, gdzie jest ograniczony dostęp do infrastruktury i oferty – mówi pomysłodawca Tomasz Królikowski.
Kwota na BO spada
W puli Budżetu Obywatelskiego jest blisko 30 milionów złotych
– Niestety przez ostatnie lata ta kwota przeznaczona na Budżet Obywatelski dramatycznie spadła i ona jest w okolicach tego minimum ustawowego. Zamiast wynosić trochę więcej, bo jednak te potrzeby są znaczne w Łodzi. A z drugiej strony często te projekty np. w porównaniu do analogicznych projektów winnych miastach: w Poznaniu, Warszawie czy Krakowie, są droższe. Ten cennik łódzkiego budżetu obywatelskiego jest droższy – zaznacza Kosma Nykiel.
Mimo wszystko warto pamiętać, że pomysły, na które można już głosować, wpłyną na poprawę jakości życia w mieście.