Loading Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • This Wydarzenie has passed.

Łódzki konkurs dla oboistów i fagocistów

6 maja - 8 maja

2024 05 KONKURS oboistow i fagocistow e1714991626747

VII Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy.

Katedra Instrumentów Dętych łódzkiej Akademii Muzycznej zaprasza na VII Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy. Jego inauguracją będzie „Wieczór Muzyczny” 6 maja, dwa etapy przesłuchań zostaną rozegrane w dniach 6-8 maja, wyniki konkursu poznamy w środę 8 maja podczas Koncertu Laureatów. Inauguracja Konkursu, przesłuchania oraz koncert z wręczeniem nagród są otwarte dla publiczności. Wszystkie wydarzenia odbędą się w salach koncertowych głównej siedziby Akademii – zabytkowego Pałacu Karola Poznańskiego (ul. Gdańska 32).

 

Konkurs jest przeznaczony dla studentów klas oboju i fagotu polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Mogą w nim wziąć udział także utalentowani uczniowie szkół muzycznych spełniający wymagania programowe. W programie obowiązkowym znalazły się utwory polskich kompozytorów, m.in. Suita na obój i fortepian Stefana Kisielewskiego oraz Sonatina na fagot i fortepian Aleksandra Tansmana.

 

Konkurs składa się z trzech etapów i będzie rozegrany w dwóch kategoriach: oboju i fagotu. W każdej z nich przewidziane są narody pieniężne: pierwsza to 7000 złotych, druga – 5000 złotych, trzecia – 3000 złotych oraz wyróżnienia i nagrody specjalne.

 

Podczas koncertu inauguracyjnego w poniedziałek 6 maja (godz. 18.15) zagrają zwycięzcy poprzedniej edycji Konkursu z 2021 roku: Paulina Sochaj (obój) i Kayetan Cygański-Bolski (fagot), którym towarzyszyć będą pianistki Bogna Dulińska i Joanna Morycińska. Wystąpi również Trio Andare złożone z pedagogów łódzkiej Akademii: Agata Piotrowska-Bartoszek (obój), Dorota Cegielska (fagot), Tomasz Bartoszek (fortepian). W programie utwory Carla Philippa Emanuela Bacha, Camille’a Saint-Saënsa i Gottharda Odermatta.

 

Przesłuchania pierwszego etapu odbyły się na podstawie nadesłanych nagrań audio-wideo (znalazło się w nim 36 młodych muzyków). Do drugiego etapu, który zostanie rozegrany stacjonarnie w siedzibie łódzkiej Akademii, zakwalifikowano 28 uczestników. Przesłuchania drugiego etapu w kategorii oboju odbędą się w poniedziałek 6 maja w godz. 9.00-17.00, w kategorii fagotu – we wtorek 7 maja w godz. 9.00-17.30. Finałowy trzeci etap zaplanowano w środę 8 maja: dla oboju w godz. 9.00-10.30 i dla fagotu w godz. 11.00-13.00. Na ogłoszenie wyników i Koncert Laureatów organizatorzy zapraszają w środę o godz. 17.00.

 

W tegorocznej edycji konkursu uczestników oceniać będzie Jury złożone z uznanych artystów i wykładowców z Polski i z zagranicy. A wśród nich, w kategorii obój: prof. dr hab. Tomasz Miczka, prof. Lew Zakopets, prof. UMFC dr hab. Arkadiusz Krupa, prof. AM dr hab. Agata Piotrowska-Bartoszek – dyrektor konkursu, w kategorii fagot: prof. dr hab. Krzysztof Kamiński, prof. dr hab. Artur Kasperek, prof. AM dr hab. Arkadiusz Adamczyk oraz dr hab. Damian Lipień.

 

VII Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Konkurs został objęty honorowymi patronatami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Łódzkiego Doroty Ryl, Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera oraz Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

 

Konkurs ma wieloletnie tradycje. Swoją historię rozpoczął na przełomie lat 60. i 70. we Włoszakowicach – miejscu urodzenia Karola Kurpińskiego. Jego organizatorem był Ludwik Kurkiewicz – wieloletni kierownik

Katedry Instrumentów Dętych w Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 90. impreza odbywała się w Sieradzu jako Ogólnopolski Konkurs Oboistów i Fagocistów (1996), następnie jako Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów (1999). Pod tą samą nazwą kolejne cztery edycje odbyły się w Łodzi (2002, 2005, 2008, 2011). Od 2014 roku konkurs nosi imię Józefa Ciepłuchy.

 

Prof. Józef Ciepłucha (1940-2006) był wybitnym polskim oboistą, pedagogiem i dyrygentem, absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Przez lata związany z orkiestrami Filharmonii Łódzkiej, Opery Łódzkiej, Filharmonii Narodowej. Był współzałożycielem Kwintetu Dętego Filharmonii Łódzkiej z którym występował przez 20 lat. W 1978 roku utworzył Orkiestrę Kameralną Filharmonii Łódzkiej (później jako „Rubinstein Sinfonietta”), z którą – jako jej kierownik artystyczny i dyrygent – odbył szereg zagranicznych tournées zagranicznych. W swoim dorobku artystycznym miał także liczne recitale, nagrania dokonane dla rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych oraz wytwórni filmowych. Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1960 roku jako nauczyciel gry na oboju w łódzkich szkołach muzycznych. Od 1970 roku pracował Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi (obecnie Akademia Muzyczna). Wychował wielu znakomitych oboistów. Liczne grono jego wychowanków zostało laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali. Od 1981 roku przez 25 lat pełnił funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Perkusyjnych. Wielokrotnie zapraszano Profesora Ciepłuchę do jury krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Prowadził zajęcia z zespołami kameralnymi podczas letnich kursów muzycznych w Bayreuth, Miętnem, Dusznikach i Olsztynie. Za swą wszechstronną działalność został odznaczony Złotą Odznaką SPAM, Honorową Odznaką Miasta Łodzi, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

jozef cieplucha2024 05 VII KONKURS oboistow i fagocistow plakat

Więcej informacji o Konkursie TUTAJ

Materiał Organizatora

Szczegóły

Początek:
6 maja
Zakońćzenie
8 maja
Wydarzenie Category:

Organizator

Akademia Muzyczna w Łodzi

Miejsce wydarzenia

Akademia Muzyczna w Łodzi

Witaz ponownie!

Zaloguj się poniżej do swojego konta

Przypomnij hasło

Please enter your username or email address to reset your password.

Dodaj nową listę

Skip to content
P